نکات فنی خودرو

شمع ماشین چیست؟ (معرفی انواع + نحوه عملکرد و علائم خراب شدن شمع خودرو)

شمع خودرو چیست

خودروهایی که با بنزین و گازوئیل کار می‌ کنند برای حرکت، نیاز به عملیات احتراق دارند. این خودروها همچنین دارای سیستم احتراق داخلی هستند. بنابراین باید سوخت، اکسیژن و حرارت در داخل یک محفظه کنار هم قرار بگیرند تا احتراق انجام شود. یکی از قطعاتی که به ایجاد این انفجار داخل محفظه کمک می ‌کند، شمع خودرو است. پس در پاسخ به این پرسش که شمع ماشین چیست؛ می توان آن را قطعه ای درگیر در شروع عملیات احتراق خودورها معرفی کرد.

شمع ماشین چه نقش مهمی در خودرو دارد؟

وظیفه شمع ماشین خودرو چیست؟

اغلب خودروهایی که استفاده می ‌کنیم سیستم احتراق داخلی دارند. به این معنا که تولید انرژی برای نیروی محرکه داخل یک محفظه انجام می ‌شود. قبل از اینکه به سراغ مفهوم شمع ماشین چیست برویم، باید کمی با فضای محفظه احتراق آشنا شویم.

هنگامی که بنزین وارد محفظه می ‌شود، پیستون آن را فشرده کرده و به وسیله شمع جرقه زده می ‌شود. این جرقه انرژی بنزین را افزایش داده و منجر به حرکت پیستون به سمت پایین و فشار به میل لنگ می ‌شود. تکرار این عمل باعث حرکت اتومبیل خواهد شد.

در تعریف شمع ماشین چیست، باید بگوییم که یکی از مهم ‌ترین قطعات خودرو است. وظیفه ایجاد جرقه برای روشن شدن خودرو، برعهده شمع آن است. در صورتی که شمع خراب شود یا حتی به درستی روشن نشود، عملیات احتراق انجام نمی ‌شود.

در صورتی که عملیات احتراق صورت نگیرد یا بنزین به طور کامل نسوزد، پیستون حرکت نکرده و ماشین هم ثابت می ‌ماند. در موتورهای سوختی، در صورتی که شمعی وجود نداشته باشد، عملا ماشین روشن نخواهد شد. استفاده از شمع نامناسب یا عدم تعویض این قطعه، باعث مختل شدن سیکل احتراق خودرو و ایجاد صدای ناک موتور می شود. بنابراین، با وجودی که شمع ماشین قطعه بسیار کوچکی بوده، وظیفه مهمی را در اتومبیل بر عهده دارد

شمع ماشین چگونه کار می ‌کند؟

بعد از اینکه دانستیم شمع ماشین چیست، باید ببینیم که این قطعه از چه اجزایی تشکیل شده و چگونه کار می ‌کند. شمع ماشین، یک قطعه مهم بوده که هر بخش آن از یک جنس و مدل خاص دارد. این قطعه از ترمینال، الکترود، واشرها، عایق سرامیکی، پایه و مهره تشکیل شده است.

محل قرارگیری آن هم در بالای محفظه احتراق است. این شمع از طریق سری ترمینال، جریان بالای برق را دریافت می ‌کند. سپس از طریق قطعات داخلی خود آن را به طرفی که الکترود مثبت و منفی داشته هدایت می‌ کند. در آن جا این انرژی الکتریکی به گرما تبدیل می ‌شود.

با ایجاد جرقه، در لحظه انرژی بسیار زیادی به سوخت داخل محفظه وارد می ‌شود. این انرژی زیاد بنزین را به طور کامل سوزانده و باعث حرکت خودرو می ‌شود. نکته مهم برای اینکه عملیات احتراق انجام شود این است که مثلث آتش به وجود بیاید.

مثلث آتش به کنار هم قرار گرفتن سوخت، اکسیژن و حرارت گفته می ‌شود. یکی از سه ضلع این مثلث برعهده شمع خودرو است. بنابراین، به بیانی دیگر در پاسخ به پرسش شمع خودرو چیست، باید بگوییم که وظیفه تولید حرارت را بر عهده دارد.

معرفی انواع شمع خودرو

با توجه به نوع خودرو و موتوری که در ساخت آن ماشین به کار رفته است، از شمع های متفاوتی استفاده خواهد شد. هر یک از این شمع ها دارای خصوصیات منحصر به فردی بوده و برای همان موتور خاص طراحی شده است.

شمع های چند الکترودی

 این شمع ها دارای چندین الکترود منفی هستند. هر بار که یکی از الکترودها از بین برود، الکترود بعدی شروع به کار می کند. طول عمر این شمع بسیار بالا است.

شمع های سرد

 فاصله سر الکترود با قسمت پایه کمتر از حالت عادی بوده و این موضوع باعث شده که شمع سریع تر خنک شود. از این رو از این شمع در موتورهایی با دمای بالاتر استفاده می شود.

شمع های گرم

این شمع ها دیرتر خنک شده و این موضوع باعث می شود روغن و کربن رسوب کرده روی شمع از بین برود. اگر بدانید که ساختار شمع ماشین چگونه است، حتما خواهید دانست که این کار چقدر برای طول عمر شمع مفید است.

شمع های نیکلی

این نوع شمع ها قیمت بسیار پایینی دارند. نکته منفی آنها این است که مصرف سوخت بسیار بالایی داشته و طول عمر آنها کوتاه است.

شمع های معمولی

این شمع ها از ترکیب آلیاژهای مختلفی از جمله نیکل ساخته شده است. جرقه زدن در این نوع شمع منظم نیست و به همین دلیل مصرف سوخت بالایی دارند.

شمع های سوزنی

شکل الکترود مثبت این شمع ها سوزنی بوده و باعث شده جرقه بسیار بهتر زده شود. این اتفاق باعث بهتر سوختن بنزین می گردد و از نهایت انرژی سوخت استفاده می کند.

لزوم بازدید و عیب یابی شمع خودرو

بازدید و عیب یابی شمع خودرو

برای اینکه خودرو شما همیشه درست کار کند، باید در زمان های مشخصی به تعمیرگاه رفته و خودروی خود را سرویس کنید. مواردی مانند کم شدن توانایی موتور و خام سوزی بنزین از اولین نشانه های خرابی شمع است.

اگر هر روز از ماشین خود استفاده می کنید، قطعات مختلفی از آن چون لاستیک، باتری، دیسک و … مستهلک شده و نیاز به تعویض خواهند داشت. با شناخت علائم خرابی لاستیک ماشین، باتری، دیسک و دیگر قطعات می توان از پرداخت هزینه های اضافی جهت سرویس خودرو معاف شد. شمع ماشین نیز مستثنا نخواهد بود و یکی از مواردی است که به سرعت خراب خواهد شد. ترک خوردن چینی یا تغییر رنگ آن، فرسودگی الکترود یا وجود لکه و بنزین، همه از نشانه های خرابی شمع هستند.

در قسمت های قبلی در پاسخ به سوال شمع ماشین چیست بیان کردیم که این قطعه کار احتراق سوخت را انجام می دهد. با هر بار جرقه زدن، مقداری از الکترود شمع شما از بین رفته و با تکرار این اتفاق، شمع به طور کامل از بین می رود.

با از بین رفتن شمع، قدرت موتور کاهش پیدا کرده و مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می کند. بهتر است در اولین فرصت این قطعه را تعویض کرده تا فشار بیشتری به خودرو وارد نشود. چک کردن دوره ای قطعات ماشین یکی از راه های افزایش امنیت در رانندگی است. این موضوع حتی در بهترین برند خودرو در ایران حائز اهمیت است.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

بعد از پاسخ به سوال شمع خودرو چیست باید در خصوص طول عمر این قطعه صحبت کرد. هر قطعه از شمع ماشین دارای عمر مفیدی بوده و این مورد به کیفیت ساخت و جنس آن ارتباط دارد. شمع هایی که در حال حاضر در بازار ایران فروخته می‌ شوند در حدود 15 هزار کیلومتر برای شما کارایی خواهند داشت. پس از این مدت، حتما باید تعویض شوند.

علائم خراب شدن شمع ماشین

علائم خراب شدن شمع خودرو چیست؟

استارت نخوردن ماشین، اولین نشانه ای است که با آن متوجه می شوید شمع خودرو به مشکل برخورده است. برخی افراد نمی دانند شمع ماشین چیست و چه کار مهمی انجام می دهد. به همین دلیل بعد از اشکال در استارت خوردن ماشین، مجبور هستند آن را به تعمیرگاه ببرند.

از دیگر علائم خرابی شمع، می توان به کاهش شتاب خودرو در حین حرکت اشاره کرد. این اتفاق یک نشانه برای افراد حرفه ای تر است. اگر بدانید شمع خودرو چیست و چگونه کار می کند، با کاهش شتاب ماشین، خرابی شمع را به عنوان یک اتفاق محتمل در نظر خواهید گرفت.

دسته ای از افراد هستند که هر چند وقت یکبار قسمت های مختلف خودرو خود را چک می کنند. اگر درباره عملکرد این قطعه در خودرو اطلاع داشته باشید، چک کردن و بازرسی آن را در بازه های زمانی مشخص مد نظر قرار خواهید داد.

ایجاد هرگونه تغییر یا صدمه فیزیکی نشانه ای از خرابی شمع است. برخی مواقع شکسته شدن عایق چینی نشانه جدی از خرابی است. برخی مواقع نیز اندازه سر شمع تغییر می کند. حتی در مواردی دیده شده که عایق چینی تغییر رنگ داده و این موضوع خود نشانه ای از خرابی شمع خودرو است.

سخن آخر، تعویض مهم ترین قطعه در عملکرد حرکتی موتور را جدی بگیرید

اگر با تعریف شمع ماشین چیست آشنا باشیم، به خوبی اهمیت این قطعه در خودرو را می ‌دانیم. هر بار که اتومبیل روشن می‌ شود، بخشی از الکترود سر شمع از بین می ‌رود. این کار آنقدر ادامه پیدا می ‌کند تا الکترود به طور کامل متلاشی شود. در این مرحله وقت آن است که شمع خودرو تعویض شود. در صورتی که در زمان مناسب شمع خودرو را تعویض نکنید عملکرد حرکتی موتور دچار مشکل می ‌شود. اگر هم الکترود به طور کامل از بین برود، خودرو دیگر حرکت نمی ‌کند.

پرشین یدک چه در زمینه مشاوره برای تعویض قطعات خودرو و چه در زمینه خرید این قطعات شما را راهنمایی می ‌کند. در این فروشگاه می توانید انواع قطعات یدکی موتوری و بدنه رنگ کوره ای را با بالاترین کیفیت خریداری کنید. کلیه قطعات با ضمانت کیفیت و گارانتی 50 ماهه عرضه می شوند.

سؤالات متداول

وظیفه شمع ماشین چیست؟

این قطعه در ایجاد جرقه برای روشن شدن خودر نقش دارد. در صورتی که شمع خراب شود یا حتی به درستی روشن نشود، عملیات احتراق انجام نمی ‌شود. در نتیجه، عملا ماشین روشن نخواهد شد.

چه زمانی باید شمع خودرو را تعویض کرد؟

شمع هایی که در حال حاضر در بازار ایران فروخته می‌ شوند در حدود 15 هزار کیلومتر برای شما کارایی خواهند داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *