نکات فنی خودرو

دلایل صدای ناک موتور خودرو و رفع مشکلات ناک زدن

صدای ناک موتور - پرشین یدک

حتماً برای شما هم پیش آمده است که صداهایی شبیه تق تق از موتور خودرو شنیده باشید. ایجاد این صداها از مشکلات رایج خودروهای درون سوز است که به یک اشکال مکانیکی در زیر کاپوت اشاره می کند. این صدای ناهنجار همان صدای ناک موتور است که عمدتا به دلیل احتراق ناقص سوخت اتفاق می افتد و می تواند در عملکرد موتور و قطعات درون آن تأثیری بسزایی داشته باشد. بنابراین، برای هر راننده ای اهمیت دارد تا بداند ناک چیست و دلایل ایجاد آن کدامند؟ در ادامه ضمن توضیح صدای ناک خودرو و دلایل آن، به ارائه راهکارهایی برای تشخیص و رفع آن می پردازیم.

صدای سنسور ناک موتور

سنسور ناک چیست؟ در واقع این سنسور باعث جلوگیری از احتراق موتور شده و اصواتی که در بخش فنی یا همان موتور خودرو صورت می گیرد که به موجب آن صدایی تق تق به صورت ضرباتی به گوش می رسند. صدای ناک به ویژه طی حرکت موتور در دورهای پایین بیشتر شنیده می شود. گرچه ممکن است شنیدن این صدا در برخی مواقع سخت باشد.

تشخیص صدای ناک به موقع می تواند از بروز مشکلات جدی در موتور خودرو جلوگیری کند. چرا که ناک زدن خودرو می تواند باعث ایجاد خسارت های هزینه بر شود.

مفهوم ناک زدن موتور خودرو

در مواقعی که دور موتور پایین است و دنده خودرو در حالت سبک قرار دارد، ممکن است با فشردن پدال گاز صدای تق تق یا همان صدای ناک موتور شنیده شود. شنیدن این صدا دال بر این است که یک مشکل مکانیکی در خودرو وجود دارد.
مفهوم ناک زدن خودرو یعنی حالتی که انفجار ترکیب سوخت و هوای سیلندر زودتر از جرقه زنی شمع اتفاق می افتد. شنیدن صدای ناک در مواقعی که راننده از دنده ای نادرست برای شتاب گرفتن خودرو استفاده می کند، اتفاق می افتد.

تکنیک های تشخیص صدای ناک خودرو

بهترین روش جهت تشخیص صدای ناک خودرو، گوش دادن به صداهای ایجاد شده از موتور خودرو است. شنیدن صدایی مانند به هم خوردن قاشق و چنگال، آن هم در زمانی که خودرو روشن و در حرکت است، می تواند نشانه ای از ناک زدن موتور باشد.

مشکلات حاصل از ناک زدن چیست؟

مشکلات حاصل از ناک زدن چیست؟ در واقع برخی از رانندگان خودرو شنیدن صدای ناک را با صدای سوپاپ اشتباه می گیرند. در حالی که این دو موضوع کاملاً با هم تفاوت دارند. با بررسی مشکلاتی که ناک موتور در خودرو ایجاد می کند، می توان به این تفاوت پی برد:

 • کاهش قدرت موتور و صدمه به آن
 • افزایش آلایندگی موتورخودرو
 • سوراخ شدن پیستون ها
 • صدمه دیدن شمع ها و سر سیلندر
 • نشت دود از واشرها
 • خوردگی و ایجاد صدمه در بدنه سیلندر

روند کمپانی های سازنده برای رفع صدای ناک موتور

رفع صدای ناک موتور

برای رفع صدای ناک موتور شرکت های سازنده را بر آن داشته تا با ارائه راهکارهایی با این پدیده مقابله کنند. از مهم ترین این راهکارها می توان موارد زیر را نام برد.

تجهیز خودرو به سیستم APC

APC یا همان سیستم کنترل اجرای خودکار یکی از راهکارهایی است که طراحان و شرکت های سازنده خودرو برای مقابله با صدای ناک زدن موتور مورد توجه قرار می دهند. این سیستم ها برای خودروهای توربو شارژ طراحی و اجرا می شوند. عملکرد اصلی سیستم حاضر کاهش فشار وارد شده به توربو است.

سنسور ناک خودرو

تجهیز خودروها به سنسور ناک هم از راهکارهای دیگر مقابله با صدای ناک زدن موتور است. مکانیزم عمل این سیستم شامل به تعویق انداختن فرایند جرقه زنی شمع هاست. احتراق زودرس و ضربات ایجاد کننده کوبش ناشی از آن به ECU منتقل می شود و در ادامه به تناسب مقدار ضربات ایجاد شده فرایند به تعویق انداختن جرقه زنی شمع ها اتفاق می افتد.

دلایل ناک زدن خودرو

دلایل اصلی پیدایش صدای ناک موتور را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

1. استاندارد پایین سوخت یا عدد اکتان پایین

عملکرد صحیح هر موتور مستلزم استفاده از سوختی خاص با استانداردی معین است. این استاندارد با عدد اکتان مشخص می شود و برای مدل های مختلف خودرو رقم متفاوتی تعریف شده است. عدد بالای اکتان سوخت باعث اشتعال یکنواخت تر و عدم ایجاد جرقه های کوچک می شود. سوختی سازگار و مناسب با موتور خودرو باعث کاهش فشار بر این قطعه می شود و در نتیجه شنیدن صدای ناک خودرو را به حداقل ممکن می رساند.

2. سیستم سوخت رسانی و مشکلات مرتبط با آن

یکی از دلایل دیگر صدای ناک زدن موتور را می توان ترکیب یا توازن نادرست نسبت سوخت و هوا معرفی کرد. این موضوع به دلایلی چون مشکل در روند عملکرد سنسور اکسیژن یا انژکتور ایجاد می شود این نقص باعث عدم تزریق هوای کافی در سیلندرها می گردد و در نتیجه، احتراق ناقصی صورت گرفته و ناک زدن خودرو اتفاق می افتد.

3. مشکلات زمان بندی سیستم موتور

برنامه ریزی فعالیت هر سیلندر در موتورهای درون سوز بر اساس یک سیستم چهار زمانه (مکش، تراکم، انفجار و تخلیه) هدایت می شود. کنترل این برنامه ریزی در خودروها با استفاده از کامپیوتر صورت می گیرد. بنابراین، کوچک ترین خطا در این مسیر می تواند باعث ایجاد صدای ناک زدن موتور شود.

در صورت ایجاد این نوع خطاها در برنامه زمان بندی پیشرانه خودرو، دیاگ خودرو و مراجعه به متخصصین این حوزه می تواند کمک کننده باشد.

4. معیوب بودن سنسور ناک

معیوب بودن سنسور ناک

در خودروهای مدرن امروزی سنسور ناک در پیشرانه آن ها طراحی شده است. این سنسور به صورت هوشمندی صدای ناک موتور را به کامپیوتر خودرو اطلاع می دهد. بدین ترتیب، راننده می تواند به موقع از صدای ناک خودرو خود مطلع شود و در صدد رفع آن برآید.

5. یاطاقان های معیوب

یاطاقان ها به عنوان قطعاتی هستند که در انتقال قدرت به دیفرانسیل خودرو نقش دارند. فرسایش یاطاقان ها در گذر زمان و لغزش آن ها می تواند عملکردشان را تحت تأثیر قرار دهد.

عملکرد نامطلوب یاطاقان ها با تأثیر بر کارکرد میل لنگ ها و پیستون، باعث ایجاد ضربه می شود. به همین دلیل توصیه می شود که جهت جلوگیری از صدای ناک زدن موتور، قطعات ذکر شده در

باشند. این امر می تواند از خشک شدن آن ها و قسمت های داخلی موتور جلوگیری کند. در نتیجه، صدای ضربه مانند از موتور شنیده نمی شود.

6. بلبرینگ و تسمه تایم فرسوده

بلبرینگ و تسمه تایم فرسوده

تسمه تایم ها قطعاتی ساخته شده از پلاستیک هستند که روی مجموعه ای از بلبرینگ ها حرکت می کنند. فرایند کاری این قطعات مصرفی ممکن است به دلایلی چون فرسایش و یا ضربات وارد شده از سایر قطعات، تحت تأثیر قرار گیرد. به شکلی که از جایگاه اصلی خود خارج شده و کارکرد مطلوبی نشان ندهند.

در واقع، معیوب بودن بلبرینگ ها و تسمه تایم می تواند پیشرانه یا موتور خودرو را دچار مشکل کند که حاصل آن صدای ناک زدن خودرو خواهد بود.

7. رسوب کربن

سوخت مصرفی خودروها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا از رسوب کربن در قطعات مختلف آن جلوگیری کند. حضور برخی افزودنی ها در سوخت مصرفی باعث رسوب مولکول های کربن روی قطعات و شنیدن صدای ناک زدن موتور می شود.

8. وضعیت نامطلوب روغن موتور

روغن کاری سرسیلندر موتور خودرو از جمله موضوعاتی است که می تواند از صدای ناک خودرو جلوگیری کند. به همین دلیل، بهتر است تا هرچند وقت یک بار روغن موتور را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تعویض نمایید.

9. شمع نامناسب

بررسی شمع نامناسب موتور

عدم تعویض شمع های خودرو یا استفاده از انواع نامناسب آن ها می تواند از دلایل ایجاد صدای ناک موتور باشد. شمع معیوب یا نامناسب سیکل احتراق خودرو را مختل می کند و در نتیجه باعث شنیدن صدای ناک می شود. در این موارد بهترین راهکار تعویض شمع ها با نمونه های استاندارد است.

10. عملکرد نامطلوب تایم دلکو

دلکو قطعه ای کاربردی در خودرووهای کاربراتوری و با سیستم سوخت رسانی انژکتوری است. در این خودروها دلکو جهت تقسیم برق کاربرد دارد. عملکرد نامطلوب این قطعه می تواند باعث شنیدن صدای ناک خودرو شود.

پیشنهاداتی برای حل مشکل صدای ناک موتور

 • استفاده از سوختی با عدد اکتان متناسب
 • تعویض به موقع شمع ها و وایرها
 • بررسی ولتاژ باتری و اطمینان از عملکرد صحیح آن
 • بررسی زمان بندی دلکو و اصلاح آن در صورت نیاز
 • کارکرد صحیح اجزای خنک کننده خودرو (فن ها و سنسور دمای آب)
 • استفاده از ضد یخ مناسب خودرو بر اساس توصیه کارخانه سازنده
 • چک کردن روغن موتور و تعویض به موقع آن
 • فیلرگیری سوپاپ ها

سخن آخر

پرشین یدک با ارائه محصولات باکیفیت در زمینه لوازم یدکی انواع خودرو هم چنان در تلاش بوده که مشکل صدای ناک موتور شما را در این مقاله حل کند. صدای ناک خودرو می تواند ضمن ایجاد اختلال در حرکت خودرو، به قطعات موجود در پیشرانه نیز خسارت زیادی وارد کند. گرچه طراحی تمهیداتی در خودروها می تواند تا حد قابل توجهی مشکل ناک را حل کند، اما تشخیص به موقع این مشکل، شناسایی منشأ و روش های رفع آن می تواند هزینه های تعمیر و نگهداری قطعات خودرو را کاهش دهد.

سوالات متداول

چه دلایلی سبب پیدایش صدای ناک موتور می شود؟

استاندارد پایین سوخت یا عدد اکتان پایین – سیستم سوخت رسانی و مشکلات مرتبط با آن – مشکلات زمان بندی سیستم موتور – معیوب بودن سنسور ناک و…

عملکرد تایم دلکو چگونه است؟

دلکو قطعه ای کاربردی در خودرووهای کاربراتوری و با سیستم سوخت رسانی انژکتوری است. در این خودروها دلکو جهت تقسیم برق کاربرد دارد. عملکرد نامطلوب این قطعه می تواند باعث شنیدن صدای ناک خودرو شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *