دسته بندی نشده

تفاوت خودروهای دنده اتوماتیک و دنده دستی

فرق دنده اتومات و دنده دستی

فرق دنده اتومات و دنده دستی چیست؟ زمانی که می خواهید خودرو بخرید یا خودرو خود را تعویض کنید انتخاب های بسیاری رو به روی شماست. یکی از موضوعات تاثیرگذار روی انتخاب شما، نوع دنده است. هر کدام از مدل گیربکس ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که باید با توجه به معیارها و خواسته هایتان مناسب ترین نوع دنده را انتخاب کنید. پس برای انتخاب دقیق و مناسب خوب است با هر دو مدل اتوماتیک و دستی آشنا شوید و تفاوت هر یک از آنها را بدانید.

گیربکس چیست و چه وظیفه ای دارد؟

گیربکس چیست و چه وظیفه ای دارد؟

گیربکس یکی از بخش های مهم و اصلی خودرو می باشد که وظیفه انتقال نیروی ایجاد شده توسط موتور به چرخ ها را ایفا می کند. در واقع نیروی دور موتور که از قبل تنظیم شده را به چرخ های اتومبیل منتقل می کند که با کمک این سیستم به راحتی بازه سرعت حرکت قابل تنظیم است.

در حالی که گیربکس های اتوماتیک بدون درد سر دنده دستی به صورت خودکار تنظیم می شود و به سرعت تعویض دنده انجام می‌دهند و جالب اینجاست که مصرف سوخت کمتری هم دارند.

نحوه عملکرد دنده اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک با کمک یک سیستم به نام دنده سیاره ای کار خود را انجام می دهند. نحوه عملکرد این دنده به گونه‌ای است که نیروی موتور را با استفاده از ضرایب دنده مختلف به چرخ ها منتقل می شود. این سیستم دنده سیاره ای از یک دنده مرکزی به نام دنده خورشیدی بهره مند است. همچنین یک رینگ خارجی به نام دندانه های داخلی دارد که با آن دنده رینگی هم گفته می‌شود.

اتومبیل هایی که با گیربکس های اتوماتیک طراحی شدند گزینه مناسبی برای کسانی است که علاقه چندانی به رانندگی ندارند و دوست دارند هر چه راحت تر و آسوده تر رانندگی کنند.

معمولاً گیربکس های اتوماتیک خیلی سریع تر از نمونه های دستی تعویض انجام می دهند و هنگام شتاب گیری اتومبیل فاصله بین تعویض دنده ها بسیار سریع اتفاق می‌افتد.

نحوه عملکرد دنده دستی

دنده های دستی در جاده های پر پیچ و خم، زحمت زیادی دارند. در این مواقع باید تقریباً به صورت همزمان ترمز کنید کلاج بگیرید و دنده را تعویض کنید و در عین حال با پدال گاز بازی کنید. اما گیربکس های اتوماتیک تنها با فشار دادن یک پدال تمامی فرآیند ها را انجام می دهد. این همان دلیلی است که طرفداران بسیاری رانندگی با دنده اتوماتیک را به دنده دستی ترجیح و برای خرید اتومبیل های اتوماتیک علاقه بیشتری نشان می‌دهند. مهم تر از همه، قرار گرفتن در ترافیک با اتومبیل های گیربکس اتوماتیک بسیار ساده تر است و در زمان های طولانی کمتر احساس خستگی می‌کنید.

تفاوت دنده اتوماتیک و دستی

تفاوت دنده اتوماتیک و دستی

نوع انتقال نیرو

اولین تفاوت خودروهای دنده اتوماتیک و دنده دستی، نوع انتقال نیروی موتور به چرخ هاست. همین موضوع موجب شده است که نوع گیربکس های اتوماتیک مزایای بیشتری نسبت به مدل دستی داشته باشد و راحتی و آسایش بیشتری برای راننده‌ها به ارمغان می آورد. اما فراموش نکنید مدل گیربکس های دستی حداکثر قدرت موتور یک خودرو را دریافت می‌کنند.

دنده های اتوماتیک معمولاً با توجه به وضعیت خودرو یعنی سرعت و شتاب بهترین دنده را انتخاب می کند و به گونه‌ای تنظیم شدند که محتاط تر عمل کنند که بیشتر اوقات به تعویض دنده منجر و هدر رفتن نیروی موتور منجر می شود. این مورد تنها ایراد ماشین های دنده اتوماتیک است.

به همین خاطر، اکثر خودروهای اسپرت با موتور های قدرتمند دارای دنده دستی هستند. اما برخی ابرخودروهای فوق العاده در کنار داشتن گیربکس اتوماتیک از یک گیربکس دستی هم بهره مندند.

تفاوت هزینه

معمولا برای خرید خودروهای اتوماتیک هزینه بیشتری پرداخت می شود که این قیمت با توجه به برند و مدل خودرو بسیار متفاوت است. در واقع انتخاب از خواسته‌های شما روی ارزش خودرو تاثیر می گذارد و با توجه به این که کدام دنده مدنظر شماست، ارزش خودرو برای شما مشخص می شود.

میزان مصرف سوخت

در ابتدای ظهور خودروهای دنده اتوماتیک شاهد تاثیر منفی در میزان مصرف سوخت خودرو بودیم. امروزه با برنامه‌ریزی‌های دقیق تر و ارائه نرم افزار های حرفه ای گیربکس های اتوماتیک به‌ندرت روی مصرف سوخت تاثیر منفی دارند. البته ادعای کارخانه‌ها در مورد میزان مصرف سوخت اتومبیل ها ممکن است نادرست باشد. اما در انتخاب نوع ماشین به شما بسیار کمک می کند. مثلاً زمانی که یک مدل مجهز به گیربکس دستی مصرف سوخت کمتری نسبت به مدل مجهز به دنده اتوماتیک دارد، قطعاً مدل گیربکس گزینه مناسب تری شناخته می شود.

میزان آلایندگی

معمولا میزان آلایندگی هر دو مدل اتوماتیک و دستی شبیه به هم است. اما برخی از دنده های اتوماتیک راندمان بهتری  نسبت به مدل های دنده ای ارائه می دهند.

البته در برخی اوقات به خاطر پرداخت بهای بیشتر، راندمان بهتر دنده های اتوماتیک در درازمدت به چشم می آیند.

خرج کمتر

اگر معیار شما برای خرید خودرو هزینه پرداختی است، طبیعتاً خودروهای دارای دنده دستی قیمت پایین تری دارند و به عنوان مدل های ارزان تر شناخته می شوند. گیربکس های دستی از نظر سوخت بنزین کمتری هم مصرف می کنند و از نظر نگهداری و تعمیرات، گیربکس های اتوماتیک بخاطر ساختار پیچیده تر هزینه بیشتری نیاز دارند و باید به صورت تخصصی تعمیر شوند. در مقابل دنده های دستی بسیار ساده تر اند و بیشتر مواقع تا پایان عمر بدون عیب کار می کند. تنها در بیشتر مواقع با تعویص دیسک کلاچ مواجه می شود که هزینه زیادی ندارد. بنابراین هزینه و زمان تعمیر اتوماتیک ها نسبت به مدل های دستی بیشتر است.

به طور کلی، گیربکس های دستی نسبت به اتوماتیک هزینه کمتری دارند. در حالی که دنده های اتوماتیک یک آپشن خاص و حرفه‌ای برای خرید به حساب می آید.

ترمز در دنده دستی

ترمز در دنده دستی

رانندگی با ماشین های دارای دنده دستی تمرکز بیشتری نیاز دارد و هنگام تعویض دنده باید کلاچ گرفته شود و همزمان توجه تان به جاده باشد. همچنین باید به سرعت خودرو دقت کنید و متناسب با آن دنده را انتخاب نمایید. در حالی که گیربکس های اتوماتیک تمام این کارها را به صورت خودکار انجام می دهد و شما تنها تمرکزتان روی جاده و نحوه رانندگی است.

پس انتخاب ماشین های دنده اتوماتیک برای کسانی که تمرکز کمتری دارند، بهتر است

کابوس رانندگی با دنده دستی در شهر

اگر برای رانندگی در شهر نیاز به ماشین دارید و مجبور هستید مسیرهای پرترافیک را روزانه تحمل کنید، دنده اتوماتیک گزینه بهتری خواهد بود. حضور در شهر با ماشین های دنده دستی یک کابوس بزرگ است و باید زمان بیشتری برای رانندگی با خودروهای گیربکس دستی سپری کنید و به خاطر استفاده بیش از حد از گاز و کلاچ، به مرور زمان با مشکلات گرفتگی عضله روبرو می شوید.

فشاری روی عضلات پا به دیگر قسمت های بدن به شدت تاثیرگذار است و سلامت بدنی را خیلی زود به خطر می اندازد. پس برای رانندگی در سلامت کامل دنده اتومات گزینه بهتری است و آرامش بیشتری را حین رانندگی تجربه می کنید.

نتیجه گیری

دنده دستی یا اتوماتیک؟ این تصمیم شماست که برای انتخاب خرید خودرو کدام گزینه را در نظر بگیرید. برای انتخاب راحت تر می توانید هم مدل اتوماتیک و هم دستی را امتحان کنید و ببینید با کدام مدل، رانندگی راحت تری خواهید داشت. البته اگر به فکر رانندگی راحت تر و  بدون دغدغه هستید مدل اتوماتیک را انتخاب کنید. اما اگر میزان شتاب گیری اولیه خودرو برایتان بسیار اهمیت دارد بدون تردید دنده دستی بهترین گزینه برای شما است. البته شما می توانید یکی از مهم ترین لوازم یدکی خودرو یعنی کلاچ خود را اتوماتیک کنید. برای این کار با شماره  02191322693 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.