نکات فنی خودرو

بهترین روش های از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین

رفع خط و خش عمیق خودرو

رفع خط و خش بدنه خودرو باید با توجه به عمق خراش انجام شود. از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین در مقایسه با انواع سطحی آن، نیاز به دقت و تلاش بیشتری دارد. با توجه به تاثیر منفی این خراش ها در قیمت و ظاهر خودرو، استفاده از راهکارهای معرفی شده جهت حذف آنها ضرورت پیدا می کند. در غیر اینصورت، هزینه های بیشتری جهت ترمیم قطعات بدنه خودرو ایجاد می شود. استفاده از بدنه خودرو رنگی و خام می تواند راهکاری برای نوسازی یا ترمیم این قطعات باشد.

از بین بردن خط خش ماشین

جهت از بین بردن خط خش ماشین، در مرحله اول باید شناخت کافی نسبت به انواع خط و خش داشت. در این ارتباط، دو دسته کلی را می توان مورد بررسی قرار داد:

خط و خش عمیق خودرو

این نوع خط و خش، هم به رنگ و هم سطح فلزی پنل های بدنه خودرو صدمه می زند. جهت از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین، باید خودرو خود را به رنگ کار متبحری بسپارید. در واقع، برطرف کردن این آسیب نیاز به تخصص دارد و از عهده افراد آماتور بر نمی آید.

خط و خش سطحی خودرو

این نوع خط و خش عمق چندان زیادی ندارد و سطح فلزی بدنه خودرو آسیب نمی بیند. برای خط و خش گیری ماشین در این موارد، نیازی به مراجعه حضوری به تعمیرگاه ها نیست. در منزل به راحتی می توانید این صدمه را برطرف نمایید. در این نوع آسیب های سطحی، از بین بردن خط و خش ماشین با پولیش به راحتی امکان پذیر است.

چگونه خط و خش عمیق بدنه ماشین را از بین ببریم؟

خط و خش های عمیق بدنه خودروها با یک تست سادJه قابل شناسایی است. در این نوع آسیب به بدنه، ضمن دست کشیدن روی خط و خش، فرو رفتن ناخن در یک فرورفتگی را احساس خواهید کرد. رفع خط و خش عمیق بدنه ماشین طی چند روش انجام می شود.

1. رنگ آمیزی (قلم خشگیر)

از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین (قلم خشگیر)

جهت رفع خط و خش عمیق بدنه ماشین با قلم خشگیر، توجه به کد رنگ بدنه خودرو ضروری است.

در این روش جهت از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین، با توجه به کد رنگ بدنه، انواع مختلف قلم خشگیر استفاده می شود. به عنوان مثال، جهت از بین بردن خط و خش ماشین نقره ای، قلم خشگیر همین رنگ مورد نیاز است. این تکنیک، به واسطه چسباندن ذرات رنگی در محل خراش عمل می کند. از بین بردن خط خش ماشین بوسیله قلم خشگیر، بهتر است توسط افراد خبره انجام شود تا کوچک ترین آثاری از خراش اولیه در خودرو قابل تشخیص نباشد.

2. بتونه و سمباده

در این روش رفع خراشیدگی، از بتونه و سمباده به عنوان از بین برنده خط و خش ماشین استفاده می شود. برای انجام این روش، مراحل زیر باید انجام گردد:

 • در اولین گام، محل آسیب دیده با استفاده از پنبه آغشته به الکل تمیز شود.
 • با استفاده از محلول از بین بردن خط و خش ماشین سطح خراشیدگی پر شود. برای انجام بهتر کار می توانید بعد از ریختن مقداری بتونه در محل مورد نظر، با استفاده از ماله آن را در تمام سطح خراش پوشش دهید.
 • در آخرین مرحله از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین، باید بتونه اضافه روی سطح خراش، با استفاده از پارچه ابریشمی آغشته به استون یا الکل پاک شود.

3. کیت تعمیر خط و خش خودرو

از بین بردن خط خش ماشین با استفاده از کیت های اختصاصی برای رفع این آسیب هم امکان پذیر است. همانند لوازم یدکی خودرو، این کیت ها نیز در بازار قابل دسترس هستند. برای استفاده از این کیت ها، شستشوی بدنه خودرو با آب و تاید یا پنبه و الکل ضروری است. در ادامه باید مراحل زیر برای خط و خش گیری ماشین دنبال شوند:

 • خشگیر موجود در کیت خریداری شده روی ناحیه آسیب دیده مالیده شود.
 • با استفاده از پد موجود در کیت، پولیش کاری انجام گردد. (محلول خش گیر در محل صدمه دیده خودرو به صورت دایره ای مالیده شود.)
 • محل پولیش خورده با پارچه ای تمیز پاک شود.

کاربردی ترین روش های از بین برنده خط و خش ماشین

روش های مختلفی برای از بین بردن خط و خش ماشین وجود دارند. صافکاری، سمباده، لیسه کشی و پولیش هر کدام با توجه به عمق و نوع خش می توانند مفید باشند. میزان موفقیت در هر یک از این روش ها با توجه به رنگ خودرو می تواند متفاوت باشد.

از بین بردن خط و خش ماشین مشکی و رنگ تیره حائز اهمیت بیشتری می باشد. هر گونه خراش در سطح بدنه این رنگ خودروها در معرض دید بیشتری است. پولیش و واکس های مخصوص، بهترین روش ها برای از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین تیره رنگ هستند.

از بین بردن خط و خش ماشین با نانو

استفاده از محصولات نانو یکی از مؤثرترین بازدارنده های بروز مشکلات در بدنه خودرو است. آفتاب سوختگی، زنگ زدگی و ایجاد خراش از جمله آسیب هایی هستند که می توانند رخ و چهره خودرو را تحت تاثیر قرار دهند. با استفاده از این گروه محصولات می توان آسیب ایجاد شده را به کمترین میزان ممکن رساند.
به عنوان مثال، از بین بردن خط و خش ماشین با نانو، می تواند ظاهر اولیه خودرو را بازگرداند. این موضوع به ویژه برای افرادی که قصد فروش خودرو خود را دارند، حائز اهمیت است. از جمله این محصولات نانو برای از بین بردن خط خش ماشین می توان به اسفنج خشگیر نانو اشاره کرد. این محصول برای رفع خش های عمیق خودرو در قسمت گلگیر عقب ماشین یا جلو، کاپوت و درب ها کارایی فوق العاده ای دارد.

از بین بردن خط و خش ماشین با پولیش

از بین بردن خط و خش ماشین با پولیش برقی

برای رفع خط و خش بدنه خودرو سطوح بزرگ تر دستگاه های پولیش برقی مورد نیاز هستند.

پولیش کاری از روش هایی است که برای رفع خط و خش بدنه خودرو در قسمت هایی مانند سپر ماشین و حتی داخل کابین آن مؤثر است. پولیشی که برای خط و خش بدنه ماشین ها استفاده می شود، به صورت مایع یا اسپری در دسترس می باشند. جهت از بین بردن خط خش ماشین برای سطوح کوچک، یک پارچه نرم و مقداری محلول پولیش کافی است. در حالیکه، برای سطوح بزرگ تر دستگاه های پولیش برقی مورد نیاز هستند.

 پولیشکاری خش های عمیق پژو 206 در قسمت سپر ممکن است نتیجه رضایت بخشی نداشته باشد. با خرید سپر عقب 206 رنگی  یا سپر جلو آن می توانید خودرویی خود را فابریک کنید.

از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین با لیزر

در جدیدترین تکنولوژی روز، جهت رفع خط و خش عمیق بدنه ماشین، تکنیکی با نام پولیش لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، این تکنولوژی کمتر در ایران کاربرد دارد. فرایند کلی از بین بردن خط خش ماشین در این تکنیک، شامل مراحل زیر است:

 • ورود مواد پولیش با فرمولاسیون خاص در سطح بدنه خودرو به صورت دستی
 • انجام فرایند لیزرگیری در تمام نقاط ماشین با استفاده از دستگاه های کوچک لیزر
 • ریختن آب مقطر روی پولیش خشک شده
 • استفاده از دستگاه پولیش روتاری جهت پولیش کل ماشین
 • جمع آوری کل مواد پولیش به وسیله دستگاه پولیشر

 روش از بین بردن خط و خش ماشین با بخار

بخار، یک راهکار ساده برای از بین بردن خط خش ماشین است. کارواش بخار، بدون آسیب به بدنه و رنگ خودرو، ضمن نفوذ به لایه های درونی، خش های سطحی بدنه، کاپوت، درب صندوق عقب، درب موتور و … را حذف می کند.

پژو 206 از خودروهایی است که هر گونه خراش در گلگیر، سپر یا درب موتور، تاثیر زیادی در کاهش قیمت آن دارد. در خط و خش های عمیق بدنه می توانید از طریق خرید درب موتور 206 رنگی، گلگیر  یا سپر، خودرو خود را با قیمت رضایت بخشی به فروش برسانید.

از بین بردن خط و خش ماشین مشکی

در صورتی که خراش ایجاد شده در خودروهای مشکی عمیق باشد، با استفاده از قوی ترین محلول از بین بردن خط و خش ماشین می توان محل خراش را پولیش کاری کرد. علاوه بر این روش، کاربرد واکس های تخصصی خودروهای رنگ تیره می تواند ضمن از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین، لایه محافظی در سطح بدنه ایجاد کند.

از بین بردن خط و خش ماشین نقره ای

از بین بردن خط و خش ماشین نقره ای

استفاده از پک های خشگیر یکی از روش های رفع خط و خش بدنه خودرو با رنگ نقره ای است.

یکی از روش های رفع خط و خش بدنه خودرو با رنگ نقره ای، استفاده از پک های خش گیر است. این روش برای بخش های مختلف بدنه خودرو مانند گلگیر جلو ماشین، درب صندوق عقب، کاپوت کاربردی می باشد. این پک ها جهت رفع خط و خش عمیق بدنه ماشین یا خراش های سطحی کارایی خوبی دارند.

در این پک، ابزارهایی چون پولیش نرم، لاک خش گیر، سمباده، کاردک و لیسه جهت رفع خط و خش موجود است. روش حاضر برای از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین سفید نیز کاربردی است.

در خودرو پژو 405، از بین بردن خراش های عمیق در قسمت سپر یا گلگیر تا حد زیادی مشکل است. در این موارد می توانید با خرید گلگیر جلو 405 رنگی یا سپر آن، خودرو خود را به شکل اولیه بازگردانید.

با توجه به اهمیت گلگیر در زیبایی خودرو، خرید گلگیر رنگی جلو پراید

روش های از بین بردن خط و خش ماشین در خانه

روش های از بین بردن خط و خش ماشین در خانه

خط و خش گیری ماشین در مواردی که سطحی است، در خانه قابل انجام می باشد.

خط و خش گیری ماشین در مواردی که سطحی است، در خانه قابل انجام می باشد. استفاده از چند تکنیک ساده و کم هزینه می تواند در رفع این مشکل خودرو کمک کند.

 • محلول از بین بردن خط و خش ماشین (اسپری رنگ خودرو)
 • خمیر دندان
 • پوشش محل خط و خش با انجام یک کار هنری
 • از بین بردن خط و خش ماشین با پولیش

از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین با استفاده از روش های ذکر شده، موفقیت چندانی نخواهد داشت. در این موارد، حتما باید خودرو خود را به تعمیرگاه ببرید.

سخن آخر

ایجاد خش روی ماشین تاثیر مخربی در ظاهر خودرو و کاهش جلوه آن دارد. حذف خراش های روی خودرو باید با توجه به نوع آسیب ایجاد شده انجام شود. از بین بردن خط و خش عمیق خودرو با استفاده از روش هایی چون قلم خشگیر و کیت تعمیر خراش امکان پذیر است.
کاربردی ترین روش های از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین، می توانند ظاهر اولیه خودرو را برای شما ایجاد کنند. توجه به رنگ خودرو در میزان موفقیت این روش ها نقش مؤثری دارد. بر این اساس، روش های از بین بردن خط و خش ماشین نقره ای با تکنیک های از بین بردن خط و خش ماشین مشکی متفاوت خواهند بود. برای خرید محصولات باکیفیت در زمینه لوازم یدکی خودرو به سایت پرشین یدک مراجعه کنید.

سؤالات متداول

روش های از بین بردن خط عمیق رو بدنه ماشین مشکی کدام است؟

استفاده از قوی ترین محلول از بین بردن خط و خش ماشین و کاربرد واکس های تخصصی خودروهای رنگ تیره

مزایای از بین بردن خط و خش ماشین با نانو کدام است؟

این گروه محصولات برای رفع خط و خش عمیق خودرو کارایی خوبی دارند. با استفاده از آنها می توان آسیب ایجاد شده را به کمترین میزان ممکن رساند و ظاهر اولیه خودرو را بازگرداند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *