دسته بندی نشده, نکات فنی خودرو

سیستم ترمز پراید (معرفی اجزا و علائم خرابی ترمز)

سیستم ترمز پراید(علائم و خرابی سیستم ترمز)

یکی از مهم ترین اجزا خودرو، برای حفظ ایمنی سیستم ترمز آن است. درمواردی که سرعت خودرویی مانند پراید پایین بوده و شتاب بالایی نداشته باشد، حداقل آسیب می تواند به سپر وارد شود. این موضوع هزینه نسبتا بالایی را برای جبران خسارت و خرید سپر جلوی پراید نیاز دارد. در خودرو پراید می توان با تقویت لنت ها و دیسک ترمز ایمنی سیستم ترمز پراید را بالا برده و از خطرات و آسیب های احتمالی جلوگیری کرد. با این حال در هنگام نقص عملکرد ترمز بیشترین خسارت اکثرا به سپرجلو خودرو وارد شده و باعث مختل شدن کارایی ایمنی سپر برای محافظت از خودرو می شود.

عملکرد کلی ترمز در پراید

هنگامی که شما تصمیم به ترمز کردن و کاهش سرعت خودرو می گیرید، نیروی پای شما از طریق یک سیال به قطعات ترمز موجود در چرخ ها منتقل می شود. این انتقال توسط بعضی از ابزار های کمک کننده نیروی در جریان را افزایش داده و در نهایت با ایجاد اصطکاک باعث کاهش سرعت و ایست خودرو می شود.

مهم ترین بخش های سیستم ترمز پراید

مهم ترین بخش های سیستم ترمز پراید

هر سیستم از کنارهم قرار گرفتن قطعات کوچک تر تشکیل شده که هرکدام از اجزاء آن به تنهایی برای درست عمل کردن کل سیستم بسیار مهم هستند.

لنت

لنت ها، با ایجاد اصطحکاک نیروی جنبشی چرخ ها را به انرژی حرارتی تبدیل می کنند و باعث کاهش سرعت و در نهایت سکون خودرو می شوند.

دیسک

این قطعه ما بین چرخ و لنت قرار می گیرد و در ایجاد اصطکاک گفته شده به لنت ها کمک می کند.

کاسه چرخ

قطعه ای استوانه ای شکل که غالبا از جنس چدن و در بعضی از خودرو ها از جنس آلومینیوم استفاده می شود. این قطعه امروزه در اکثر مواقع برای محور عقب خودرو استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن ها در ماشین های سنگین می باشد.

بوستر

اساس عملکرد بوستر در سیستم ترمز پراید این است که به کمک خلاء ایجاد شده توسط موتور، نیروی وارد شده توسط پدال ترمز را افزایش داده و به سیلندر اصلی ترمز انتقال دهد.

از دیگر ویژگی های بوستر می توان به این موضوع اشاره کرد که بوستر باعث می شود، پدال ترمز در حالت خاموشی ماشین سفت شده و عمل نکند.

کابل ترمز دستی

ترمز دستی سمت راست راننده تعبیه شده و به صورت دستی برای متوقف کردن چرخ های عقب استفاده می شود. با کشیدن ترمز دستی یک قطعه T شکل وارد حرکت لولایی می شود و دو سیم متصل به چرخ های عقب را درگیر می کند.

سایر اجزای سیستم ترمز پراید

1. پدال ترمز

2. مخزن روغن

3. پیستون اصلی روغن

4. پیستون فرعی روغن

5. میله های فشاری پیستون

6. ترمز دستی

7. فنر،پین،واشرپین

8. شیلنگ بوستر

9. پیچ های دیسک ترمز

10. پیچ های هواگیری

11. سوپاپ کنترل فشار…

انواع سیستم ترمز پراید

انواع سیستم ترمز پراید

ترمز پراید به دو دسته ای بی اس و معمولی تقسیم می شود.

ساختار ترمز ای بی اس abs در اساس مانند سایر ترمزها است. اما، از نظر فنی بسیار متفاوت با دیگر سیستم ها می باشد. اصلی ترین تفاوت این سیستم با سایر سیستم ها این است که، هنگامی که از ترمز استفاده می کنید در ترمز های معمولی لنت ها به کاسه ترمز و چسبیده و چرخ بدون حرکت می شود. اما لاستیک همچنان روی جاده سر می خورد.

با این حال، هنگامی که از ترمز ای بی اس استفاده می کنید جریان برق متصل به پمپ روغن قطع و وصل شده (هرثانیه یک بار) و موجب این می شود که چرخ روی سطح نلغزد و بلافاصله بایستد.

تفاوت های ساختاری ترمز های abs و معمولی

  • تفاوت سایز پمپ ترمز و بوستر، در سیستم ترمز معمولی پمپ ترمز و بوستر کوچک تر هستند.
  • در ترمز ای بی اس روغن از پمپ ترمز به مجاری ای بی اس رفته و در چرخ ها تقسیم می شود.
  • در ترمز معمولی روغن از پمپ ترمز به ترمینال رفته و از ترمینال به سمت چرخ ها می رود.
  • سیستم ترمز ای بی اس از لحاظ عملکرد و قدرت ترمز بهتر عمل می کند.
  • در خودروهایی که ترمز ای بی اس دارند، پمپ ترمز بیشتر دچار آسیب می شوند.

علائم خرابی سیستم ترمز پراید

هنگامی که بخشی از قطعات یک سیستم خودرویی دچار مشکل می شود می توان در صورت آگاهی و اطلاعات داشتن از کارکرد خودرو به خوبی آن را تشخیص داد.

اگر شما به عنوان یک راننده بتوانید علائم و نشانه های خودرو خود را به موقع و به درستی تشخیص دهید می توانید از بسیاری از خسارات سنگین جلوگیری کنید. علائم وجود مشکل در سیستم ترمز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صداهای ناهنجار و غیر عادی خودرو

صدای های غیر طبیعی و ناهنجار خودرو می تواند از نشانه های فرسودگی لنت های ترمز و نیاز به تعویض هرچه سریع تر آن ها باشد.

لرزش فرمان یا پدال ترمز

لرزیدن پدال یا ترمز می توان نشان از آسیب در موتور باشد. بنابراین درصورت بروز این مشکل بلافاصله جهت رفع آن اقدام نمایید.

احساس بوی سوختگی

این مورد می تواند جز اولین و رایج ترین علائم خرابی سیستم ترمز خودرو باشد. احساس سوختگی نشانه وجود اصطحاک در قطعات ترمز است.

روشن شدن چراغ چک خودرو

این مورد هم یکی از نشانه های مهم خرابی سیستم ترمز است. در صورت روشن شدن چراغ های چک خودرو به هیچ عنوان آن را نادیده نگیرید و جهت معاینه به اولین متخصص مراجعه نمایید.

نشت روغن ترمز

وجود نشتی روغن ترمز یکی دیگر از نشانه های خرابی سیستم ترمز است. با چک کردن لاستیک ها و زیر خودرو می توانید این مورد را چک کنید.

*شما باید همیشه به روغن ترمز و عدم نشت آن برای اطمینان از سلامت سیستم ترمز پراید دقت داشته باشید.*

هنگامی که ترمز خودرو دچار مشکل شد چه باید کرد؟

علائم خرابی سیستم ترمز

حفظ خون سردی و آرامش خود: هنگام بروز این مشکل به هیچ وجه نباید وحشت کنید. درچنین موقعیتی باید خون سردی خود را حفظ کرده تا بتوان بهترین تصمیمات ممکن را گرفت.

روشن کردن چراغ های خطر خودرو: درمرحله دوم باید چراغ های خطر را روشن کرده تا از این طریق علاوه بر بوق زدن سایر رانندگان را از خطر مطلع سازید.

کم کردن مرحله ای دنده: سپس باید پدال گاز را رها کنید و با کم کردن دنده سرعت خودرو را کاهش داده و به کنار جاده هدایت کنید.

استفاده از ترمز دستی: پس از انجام مراحل گفته شده اگر همچنان لازم به کاهش سرعت و یا ایست بود می توانید از ترمز دستی برای نگه داشتن چرخ های عقب استفاده کنید.

خروج از جاده: به دلیل وجود نقص فنی از جاده خارج شوید و به مسیر ادامه ندهید.

تماس برای دریافت کمک:در مرحله آخر هنگامی که به آرامی از جاده خارج شدید برای دریافت کمک اقدام نمایید.

کلام آخر

در صورتی که سیستم ترمز به درستی کار نکند، ممکن است ماشین به سمت خاصی کشیده شود و در نهایت هم خطر بریدن ترمز وجود دارد. در سیستم ترمز پراید مدل های ای بی اس با توجه به کیفیت بالاتر و ایمنی بیشتر متقاضیان بیشتری نسبت به ترمز های معمولی دارند. اما با توجه به آمار بیشتر خرابی پمپ ترمز و قیمت بالاتر آن ممکن است سیستم ای بی اس انتخاب نهایی برای هرفردی نیز نباشد. چرا که، ترمز های معمولی نیاز به هزینه اضافه تری برای شخص ندارد.

شما می توانید برای خرید تمامی قطعات یدکی بدنه و موتوری خودرو به پرشین یدک مراجعه کرده و از کیفیت محصولات خریداری شده اطمینان کامل داشته باشید.

سوالات متداول

مهم ترین احزاء سیستم ترمز پراید کدامند؟

لنت، دیسک، بوستر، کابل ترمز دستی، کاسه چرخ و…

ترمز ای بی اس بهتر است یا معمولی؟

ترمز ای بی اس با توجه به نحوه عملکرد متفاوت و مطمئن تر انتخاب مناسب تری برای سیستم ترمز پراید است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *