تفاوت قطعه خودروی فابریک با کوره ای چیست؟

تفاوت قطعه فابریک با کوره ای چیست

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که در صورت تصادف کردن قطعه ای از بدنه خودرو رنگی یا بخش زیادی از اتاق خودرویتان آسیب دیده باشد. که در اینجا نیاز دارید تا کل اتاق آن را تعویض نمایید. برای این کار باید اطلاعات کاملی از بدنه خودرو و انواع آن که در بازار وجود دارد آشنایی داشته باشید. به طور کلی قطعات بدنه خودرو (بدنه رنگی خودرو) معمولا در دو نوع مختلف به بازار عرضه می شوند:

 • قطعات فابریک (بدنه رنگ فابریک)
 • قطعات کوره ای (بدنه رنگ کوره ای)

برای آنکه بتوانید بهترین و مناسبترین انتخاب را داشته باشید، ما در این مقاله به تفاوت قطعه فابریک با کوره ای پرداخته ایم.

قطعه فابریک چیست؟

قطعه فابریک چیست؟

شامل قطعات رنگی باز شده از روی اتاق های رنگ فابریک تولیدی کارخانه سازنده خودرو می باشد. به نوعی بدنه رنگ فابریک قطعاتی هستند که در اتاق یدک صفر کمپانی سازنده خودرو تولید و باز می شوند.

گاهی پیش می آید که بدنه خودروی شما دچار افت یا مشکلی شوند، که می توانید برای جبران این افت از قطعات فابریک استفاده کنید. اما نکته مهمی که باید دانست این است که قطعات فابریک فقط برای خودروهایی کاربرد دارند که فقط 3 سال از تولید آنها گذشته باشد تا بتواند افت موردنظر در خودروی تان را جبران کند.

قطعه کوره ای چیست؟

قطعه کوره ای چیست؟

رنگ کوره ای در اصل روشی است که برای بالا بردن کیفیت کار از آن استفاده میشود. کوره ای که در آن برای رنگ استفاده می شود اتاق یا فضایی ایزوله ای است که عاری از هرگونه ذرات و گرد و غبار است و هوای تمیز اما بسیار کم در آن جریان دارد، که حتی این هوای تمیز هم برای جلوگیری از ذرات پراکنده فیلتر می شود. این امر باعث می شود تا رنگ بدون تاثیر از عوامل محیطی روی قطعه یا بدنه قرار بگیرد.

دمای استانداردی که در کوره وجود دارد در ابتدا 23 یا 24 درجه است که در همه جای اتاق به طور یکسان این دما وجود دارد و به طور مرتب با سنسورها کنترل می شوند تا نوسانی نداشته باشند. ثابت بودن دما باعث می شود تا فاصله بین مولکولی رنگ ها کمتر شود تا استحکام آن بالا رفته و باعث یکدست شدن رنگ بدنه شود. بعد از چند دقیقه که دما ثابت بود، دما را تغییر داده و تا 62 درجه بالا می برند تا رنگ به پختگی و ظرافت خود برسد. رنگ های کوره ای به دو دسته تقسیم می شوند:

 • رنگ کوره ای پودری
 • رنگ کوره ای مایع

ببینید: قیمت سپر جلو سمند رنگی

رنگ کوره ای پودری

رنگ کوره ای پودری که بهترین گزینه برای رنگ آمیزی در صنایع فلزی به حساب می آید به صورت پودری با پوششی مناسب و با ابزاری خاص به بدنه خودرو پاشیده می شود و بعد حرارت داده می شود. حرارت در رنگ های پودری با توجه به زمان در رنگ های تیره و روشن متفاوت است. بدین صورت که در رنگ های تیره با حرارت بالا و زمان پایین استفاده می شود اما در رنگ های روشن برای اینکه از زردی رنگ جلوگیری شود با دمای پایین و زمان بیشتر استفاده می شود. به طور کلی تقریبا زمان در آنها 10 تا 18 دقیقه و دما بین 185 تا 230 درجه متفاوت است.

رنگ کوره ای مایع

رنگ های مایع که با توجه به اسمش به حالت مایع هستند به صورت کمپرس شده یا پیستوله بر روی بدنه خودرو پاشیده می شوند و با حرارت مناسب پخته می شوند. رنگ های پایه با توجه به تیره و روشن بودن آنها درجه حرارت و زمان بندی متفاوتی دارند که در پاراگراف بالا ذکر شد. اما برای اینکه نتیجه بهتری بگیریم باید با توصیه تولید کننده رنگ زمان و حرارت را بر روی انها اعمال کنیم.

مزایا رنگ کوره ای

مزایا رنگ کوره ای

از جمله تفاوت قطعه فابریک با کوره ای می توان به مزایا و معایبی که هر کدام از آنها دارند اشاره کرد. حالا استفاده از رنگ های کوره ای مزایایی هم دارن که از جمله این مزایا:

 • تمیزکاری  و آسان
 • مقاومت بالا در برابر گرد و غبار و روغن
 • سطحی صاف و غی متخلخل
 • مقاوم در برابر نفوذ باکتری و موجودات ذره بین
 • ظرافتی بالا
 • قابلیت خشک شدن در زمانی کوتاه

بخوانید: بهترین برند سپر سمند

معایب رنگ کوره ای

 • هزینه بالا راه اندازی
 • بازار هدف محدود

تفاوت قطعه فابریک با کوره ای

تفاوت قطعه فابریک با کوره ای

بدنه های رنگی خودرو معمولا به دو نوع فابریک و کوره ای تولید و به بازار عرضه می شود که در صورت صدمه دیدن خودرو مطابق با سلیقه و نیاز خود یکی از آن دو رو انتخاب کنید. علاوه بر مزایا و معایبی که هر کدام از آنها داشتند، تفاوت های دیگری هم نیز دارند که از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدنه رنگ فابریک مناسب استفاده ماشین هایی است که حداکثر 3 سال از ساخت آنها گذشته باشد. اما بدنه رنگ کوره ای مناسب تمام مدل خودروها با هرسال تولید می باشند.
 • قطعات کوره ای کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارد، اما قطعات فابریک از نظر اقتصادی و قیمت فقط مناسب خودروهایی است که حداکثر 3 سال از تولید آنها گذشته باشد.
 • در قطعات کوره ای هیچ گونه محدودیتی در رنگ و کد رنگ ندارد.
 • اگر دارای ماشین مدل بالا هستید و قصد فروش آن را دارید قطعات فابریک از نظر اقتصادی بهتر است اما اگر قصد فروش ندارید قطعات کوره ای بهترین انتخاب از نظر کیفیت و قیمت می باشد.

بخوانید: هر آنچه که باید درباره سپر ماشین ها بدانید

نتیجه گیری

قطعات کوره ای به دلیل اینکه در حرارت بالایی پخته می شوند ظاهر و کیفیتی مشابه به قطعات فابریک دارند که از نظر ظاهری باعث می شود قابل تشخیص نباشند. حتی برخی از متخصصان نمی توانند تفاوت قطعه فابریک با کوره ای را تشخیص دهند. اگر می خواهید از قطعات فابریک در صورت آسیب دیدن ماشین جهت تعویض بدنه رنگی خودروی خود استفاده کنید باید در خرید آن دقت بالایی داشته باشید که برای این کار می توانید از کارشناسان مربوطه راهنمایی بگیرید؛ زیرا آنها به خوبی قطعات فابریک از غیر فابریک را تشخیص می دهند، و یا از روش های مطمئن استفاده کنید. برای خرید لوازم یدکی می توانید از متخصصان وب سایت پرشیان یدک کمک بگیرید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما

سوالی ندارید؟
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.