نکات فنی خودرو

تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای چیست؟

تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای چیست؟

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که در صورت تصادف، قطعه ای از بدنه خودرو یا بخش زیادی از اتاق آن آسیب دیده باشد. در چنین مواردی باید کل اتاقک خودرو را تعویض نمایید. در نتیجه باید به عنوان راننده بدانید که تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای چیست؟ برای این کار باید اطلاعات کاملی از قطعات بدنه خودرو و انواع آن در بازار داشته باشید. برای اتخاذ بهترین تصمیم، بهتر است با قطعات رنگ فابریک خودرو یا مدل های کوره ای آن آشنایی کامل داشته باشید. به طور کلی قطعات بدنه خودرو (بدنه رنگی خودرو) معمولا در دو نوع مختلف به بازار عرضه می شوند:

 • قطعات فابریک (بدنه رنگ فابریک)
 • قطعات کوره ای (بدنه رنگ کوره ای)

معرفی قطعات رنگ فابریک خودرو

این قطعات در واقع بخش هایی از اتاق های رنگ فابریک تولیدی کارخانه سازنده خودرو می باشد و از اتاق صفر خودروی  کمپانی باز می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که بدنه خودروی شما دچار افت یا مشکلی شود، می توانید برای جبران آن از قطعات فابریک استفاده کنید. یکی از تفاوت های قطعه فابریک با کوره ای این است که قطعات فابریک فقط برای خودروهایی کاربرد دارند که فقط 3 سال از تولید آنها گذشته باشد تا بتواند افت مورد نظر در اتومبیل را جبران کند.

آشنایی با قطعات کوره ای خودرو

آشنایی با قطعات کوره ای خودرو

تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای را می توان به این صورت توضیح داد که در یک قطعه کوره ای، از ربات پاشش رنگ یا نقاش در محیطی ایزوله استفاده می شود. اما قطعه فابریک، از اتاق یدک صفر کارخانه سازنده برای استفاده در یک خودروی آسیب دیده باز می شود.

رنگ کوره ای در اصل روشی است که برای بالا بردن کیفیت کار از آن استفاده می شود. کوره ای که در آن برای رنگ استفاده می شود، اتاق یا فضای ایزوله ای است که عاری از هرگونه ذرات و گرد و غبار می باشد و هوای تمیز اما بسیار کم در آن جریان دارد. در این روش برای جلوگیری از ذرات پراکنده، همین میزان هوای محدود نیز فیلتر می شود. در نتیجه رنگ، بدون تاثیر از عوامل محیطی روی قطعه یا بدنه قرار می گیرد.

دمای استانداردی که در کوره وجود دارد در ابتدا 23 یا 24 درجه است که در همه جای اتاق به طور یکسان این دما وجود دارد و به طور مرتب با سنسورها کنترل می شوند تا نوسان نداشته باشد. ثابت بودن دما باعث می شود تا فاصله بین مولکولی رنگ ها کمتر شود، استحکام آن بالا رفته و باعث یکدست شدن رنگ بدنه گردد. بعد از چند دقیقه که دما ثابت بود، آن را تغییر داده و تا 62 درجه بالا می برند تا رنگ به پختگی و ظرافت خود برسد. رنگ های کوره ای به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • رنگ کوره ای پودری
 • رنگ کوره ای مایع

قیمت سپر جلو سمند رنگی

رنگ کوره ای پودری

گرچه رنگ کوره ای پودری بهترین گزینه برای رنگ آمیزی در صنایع فلزی به حساب می آید، اما برای انتخاب آن، بهتر است نوع مدل خودرو نیز مورد توجه قرار گیرد. بررسی تفاوت قطعه فابریک با کوره ای و مزایا و معایب هر کدام می تواند به انتخاب دقیق تر شما کمک کند. رنگ  کوره ای به صورت پودری با پوششی مناسب و با ابزاری خاص به بدنه خودرو پاشیده و بعد حرارت داده می شود.

میزان حرارت و زمان لازم در رنگ های پودری بر اساس تیره یا روشن بودن رنگ، متفاوت است. بدین صورت که در رنگ های تیره، حرارت بالا و زمان پایین مورد نیاز است. اما در رنگ های روشن برای اینکه از زردی جلوگیری شود، دمایی پایین تر و زمانی بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی  زمان بین 10 تا 18 دقیقه و دما بین 185 تا 230 درجه در نظر گرفته می شود.

رنگ کوره ای مایع

رنگ کوره ای مایع

این رنگ ها در حالت مایع و به صورت کمپرس شده یا پیستوله بر روی بدنه خودرو پاشیده می شوند و با حرارت مناسب پخته می گردند. همانطور که اشاره شد رنگ های پایه با توجه به تیره و روشن بودن آن ها، درجه حرارت و زمان بندی متفاوتی دارند. اما برای اینکه نتیجه بهتری بگیریم باید با توجه به توصیه تولید کننده رنگ، زمان و حرارت را بر روی آنها اعمال کنیم.

با توجه به پایداری بالای رنگ کوره ای مایع، این رنگ ها در صنعت تولید خودرو کاربرد گسترده ای دارند.  علی رغم قیمت مناسب و کیفیت مطلوب، برخی افراد ممکن است با بررسی تفاوت قطعه فابریک با کوره ای مایع، استفاده از قطعه فابریک را برای اتومبیل خود ترجیح دهند.

ویدئو رنگ کردن قطعات با رنگ کوره ای مایع

مزایای رنگ کوره ای

تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای را می توان در مزایا و معایب هر کدام از این قطعات جستجو کرد. مزایای استفاده از رنگ های کوره ای عبارتند از:

 • تمیزکاری  و آسان
 • مقاومت بالا در برابر گرد و غبار و روغن
 • سطحی صاف و غی متخلخل
 • مقاوم در برابر نفوذ باکتری و موجودات ذره بین
 • ظرافتی بالا
 • قابلیت خشک شدن در زمانی کوتاه
 • معایب رنگ کوره ای
 • هزینه بالا راه اندازی
 • بازار هدف محدود

بهترین برند سپر سمند

معایب رنگ کوره ای

 • هزینه بالا راه اندازی
 • بازار هدف محدود

معایب رنگ فابریک

امروزه هرکس قصد خرید خودرو دارد، برای بازدید خودرو از یک کارشناس دعوت می کند. کارشناسان از دستگاه های دیجیتال برای تشخیص رنگ استفاده می کنند. در ماشین های ایران خودرو، ضخامت رنگ با طیف رنگی متفاوت است و کارشناس به راحتی متوجه تغییر ضخامت قطعه تعویض شده می شود؛ در صورتی که فرد هزینه گزافی بابت قطعه فابریک پرداخت کرده است که کسی متوجه تعویض قطعه نشود؛ اما این هزینه اضافی بوده و هیچ فایده ای برای او نداشته است.

همچنین بازار سیاه این محصولات به شدت داغ است و ممکن است افراد سودجو قطعات متفرقه را با عنوان قطعه فابریک به دیگران بفروشند.

 

مقایسه قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای

بدنه های رنگی خودرو معمولا در دو نوع فابریک و کوره ای، تولید و به بازار عرضه می شوند. در صورت صدمه دیدن خودرو می توانید مطابق با سلیقه و نیاز خود یکی از آن دو نوع را انتخاب کنید. برای انتخاب بدنه رنگ فابریک و کوره ای خودرو می توانید بر اساس کیفیت و قیمت تمام شده هر یک از این قطعات اقدام کنید.

از دیگر موارد تفاوت قطعه فابریک با کوره ای می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • بدنه رنگ فابریک برای خودروهایی مناسب است که حداکثر 3 سال از ساخت آنها گذشته باشد. اما بدنه رنگ کوره ای برای تمام مدل خودروها با هر قدمت تولیدی مناسب است.
 • قطعات کوره ای کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارند. اما قطعات فابریک در مقایسه با کوره ای، قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهند.
 • در قطعات کوره ای هیچ گونه محدودیتی در رنگ و کد رنگ ندارد.

هر آنچه که باید درباره سپر ماشین ها بدانید

انتخاب قطعات رنگ فابریک خودرو یا کوره ای؟

انتخاب قطعات رنگ فابریک خودرو یا کوره ای؟

 

با درک تفاوت قطعه فابریک با کوره ای و توجه به عواملی مانند میزان بودجه و نوع مدل ماشین می توانید برای انتخاب هر یک از این قطعات برای خودروی خود اقدام کنید. به علاوه این نکته که قصد فروش خودرو را دارید یا خیر، می تواند در انتخاب شما تأثیرگذار باشد.

استفاده از قطعات رنگ فابریک و کوره ای خودرو با توجه با عوامل ذکر شده می تواند شما را در انتخابی دقیق و به صرفه کمک کند. برای ماشین های مدل بالا، استفاده از قطعات فابریک به لحاظ اقتصادی گزینه مناسب تری است. استفاده از این قطعات در مواردی که قصد فروش خودرو را دارید، باز هم به عنوان یک گزینه به صرفه معرفی می شود.

نتیجه گیری

اگر قصد استفاده از قطعات رنگی برای بدنه خودرو  دارید، می توانید از انواع فابریک یا کوره ای آن ها استفاده کنید. برای یک انتخاب دقیق و با صرفه اقتصادی بهتر است ابتدا بدانید تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای چیست؟ گرچه قطعات کوره ای ظاهر و کیفیتی مشابه به قطعات فابریک دارند، اما میزان بودجه و نوع مدل ماشین در انتخاب شما تاثیر بسیاری می گذارد. به این ترتیب می توانید قطعه ای با کیفیت مناسب و قیمتی به صرفه خریداری کنید. جهت خرید هر یک از این قطعات و سایر لوازم یدکی اصل برای خودروی خود می توانید از متخصصان مجرب و خبره وب سایت پرشین یدک کمک بگیرید.

سوالات متداول

قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای چه تفاوتی دارند؟

مهم ترین تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای این است که بدنه فابریک برای خودروهایی مناسب است که حداکثر 3 سال از ساخت آنها گذشته باشد. اما بدنه رنگ کوره ای برای تمام مدل خودروها با هر قدمت تولیدی مناسب است.

ملاک انتخاب قطعه فابریک و کوره ای خودرو چیست؟

برای انتخاب بهترین گزینه باید کیفیت، قیمت و مدل ماشین خود را در نظر گرفته و از کارشناسان با تجربه و حرفه ای راهنمایی بگیرید که سایت پرشین یدک بهترین مرجع در این زمینه می باشد.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “تفاوت قطعات رنگ فابریک خودرو و کوره ای چیست؟

 1. ابوالفضل گفت:

  سلام . دوستان امروزه زمانه کارشناسی ماشین با توجه به اینکه همه کارشناسان دستگاه تشخیص رنگ دارند و ضخامت قطعات فابریک هر ماشین با ماشین دیگه فرق داره کارشناس با گرفتن ضخامت چند نقطه از ماشین متوجه تعویض قطعه خریداری شده می‌شوند و در برگه کارشناسی مینویسند پس خرید قطعه فابریک بدنه ماشین پول اضافه دادنه رنگ کوره ای بهتره چون دقیقاً رنگ خود ماشین در میاد و قیمتش هم مناسبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *