دسته بندی نشده

لوازم یدکی چیست؟

لوازم یدکی چیست؟

لوازم یدکی چیست؟ مهم ترین عامل تاثیرگذار روی عملکرد خودرو، لوازم یدکی آن است. صنعت خودروسازی یکی از مهم‌ترین صنایع مختلف در جهان است که کارخانه های بسیاری در این زمینه فعالیت دارند و محصولات خود را به سراسر جهان ارائه می دهند. بیشتر تولیدکنندگان خودرو علاوه بر تولید خودرو، لوازم یدکی اروجینال خود را نیز ارائه می‌دهد تا مخاطبین دغدغه ای برای تعویض قطعات هنگام خرابی نداشته باشند.

حال خودرو شما چیست؟ آیا می دانید فعالیت ماشینتان تاحدود بسیار زیادی به کیفیت قطعات بستگی دارد. هرچقدر  قطعات باکیفیتی روی خودرو  استفاده شود، عملکرد بهتر خودرو بهتر خواهد بود. نشان می‌دهد. پس باید آشنایی کاملی با قطعات و لوازم یدکی خودرو خود داشته باشید تا در صورت نیاز به تعمیر بهترین لوازم یدکی را تهیه کنید. در واقع آشنایی با قطعات و لوازم یدکی نه‌تنها برای تعمیر کنندگان و فروشندگان ضروری است، بلکه هر شخصی که صاحب خودرو است باید بدانند لوازم یدکی مناسب چیست و کیفیتی باید داشته باشد.

لوازم یدکی چیست؟

لوازم یدکی چیست؟

لوازم یدکی قطعات است که هنگام خرابی خودرو جایگزین قطعات اصلی می‌شود تا خودرو به فعالیت خود ادامه دهد. ماشین های نقلیه مانند دیگر وسایل دارای قطعاتی است که به مرور زمان به خاطر عوامل مختلفی مانند ضربه، تصادف و … به مشکلات فنی دچار آسیب و مانع از ادامه فعالیت خودرو می شود. لوازم یدکی متناسب با نوع و مدل خودرو طراحی و ساخته می شود. به همین خاطر، کارخانه ها بسیاری در این زمینه فعال هستند و انواع لوازم یدکی را متناسب با برند و نوع خودرو طراحی میکنند.

البته افراد سودجو بسیاری هستند که اقدام به تولید لوازم یدکی جعلی و تقلبی می کنند. استفاده از لوازم تقلبی نه تنها باعث بهبود عملکرد خودرو نمی شوند، بلکه روی دیگر قطعات سالم هم اثر گذار است و به مرور زمان موجب خرابی قطعات اصلی خودرو می شود. بنابراین نکته بسیار مهم این است که هنگام خرابی ماشین باید بهترین و با کیفیت ترین لوازم یدکی را تهیه کرد.

اکثر تعمیرکاران مهارت بسیاری در تشخیص اصل بودن قطعات دارد. چرا که هر روز با این قطعات کار می کنند و به خوبی از روی ظاهر آن می توانند اصل بودن قطعات را تشخیص دهند. قطعاتی که برای هر اتومبیل به کار می رود، شامل سه قسمت است: بدنه، جلوبندی و گیربکس. حال قطعات مربوط به این سه قسمت برای هر خودرو می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین یک تعمیرکار حرفه‌ای باید روی قطعات تمامی خودروها تسلط داشته باشد و به راحتی بتواند آن را تعمیر یا تعویض کند. نکته دیگری که هنگام تعویض لوازم یدکی وجود دارد قرارگیری آن روی خودرو است. قطعات باید به درستی در جای خود قرار گیرند تا  فعالیت خود را به خوبی انجام دهند.

چند قطعه مهم و پرکاربرد خودرو

چند قطعه مهم و پرکاربرد خودرو

سیستم فنی هر خودرویی دارای پیچیدگی خاصی است. هر قطعه وظیفه خود را با همکاری قطعه دیگر به نتیجه می‌رساند که در آخر، شاهد به حرکت درآوردن چرخ خودرو هستیم. در این مقاله 6 لوازم یدکی زیر می پردازیم:

  • استارت
  • لنت و دیسک ترمز
  • پروانه و فن
  • شمع و وایر
  • موتور

در ادامه توضیحات هرکدام را می خوانید.

استارت، چرخش اولیه موتور

استارت خودرو وظیفه راه اندازی خودرو را دارد و عامل اصلی به چرخش درآوردن اولیه موتور است. بنابراین می توان نتیجه گرفت این قطعه موتور الکتریکی است که نیروی الکتریسیته را به مکانیکی تبدیل می کند. این یعنی برق را از باتری گرفته و بعد از عبور دادن آن از طریق سیم پیچ درون استارت باعث چرخش دنده های استارت می شود. در این لحظه وظیفه استارت انجام شده و دور موتور به حداقل 100 دور بر دقیقه رسیده است. هنگام چرخاندن سوئیچ انرژی الکتریکی از باتری به استارت رفته و استارت به چرخش در می آید. بر اثر این چرخش، موتور به حرکت در می آمد تا روشن شود.

دیسک و لنت ترمز؛ یکی از مهم ترین لوازم یدکی

دیسک و لنت ترمز؛ یکی از مهم ترین لوازم یدکی

ترمز عامل اصلی متوقف کردن خودرو در مواقع اضطراری است که برای پیشگیری از تصادف بسیار اهمیت دارد و به عنوان یکی از مهم ترین لوازم یدکی خودرو شناخته می شود. یکی از قسمت‌های مهم ترمز است که از دو بخش کفشک و لقه تشکیل می شود. هنگامی که خودرو قرار است بایستند به اصطکاک نیاز دارد و این اصطکاک با وجود لنت ها ایجاد می‌شود. خودرو تماس دارند و بر اثر این تماس استحکام به وجود می‌آید را در آخر سرعت ماشین کم کم می شود تا زمانی که خودرو کاملاً بایستد.

دیسک ترمز یکی دیگر لوازم یدکی های مهم خودرو است که باعث متوقف شدن ماشین بر اثر اصطکاک بین لنت و دیسک می شود. هنگام ترمز دیسک تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد و در آخر ماشین می ایستد. حال اگر از لنت نامرغوب و فرسوده استفاده کنید دیسک هم دچار خرابی می‌شود و به مرور زمان قدرت ترمزگیری خود را از دست می دهد.

پروانه و فن؛ سیستم خنک کننده

پروانه و فن خودرو؛ سیستم خنک کننده

یکی دیگر از مهم ترین سیستم های موجود در خودروها سیستم خنک کننده است که از چندین قطعه مانند رادیاتور، واتر پمپ، پروانه، خنک کننده و ترموستات تشکیل می شود. وظیفه سیستم خنک کننده کاهش حرارت خودرو است که در صورت بالا رفتن بیش از حد دما، مانع آسیب دیدگی دیگر قطعات مختلف و یا از کار افتادگی خودرو شود.

شمع و وایر شمع؛ عامل جرقه زنی و رساندن برق

شمع و وایر شمع خودرو؛ عامل جرقه زنی و رساندن برق

وایر و شمع در بین لوازم یدکی خودرو دو وظیفه متفاوت دارد. شمع قطعه ای است که در کنار سیلندر خودرو قرار گرفته و جرقه لازم برای ایجاد احتراق در محفظه مخصوص را ایجاد می‌کند. اما وایر خودرو قطعه ای است که برق لازم را از کوئل به شمع می رساند. بنابراین شمع و وایر شمع دو قطعه ای است که به یکدیگر نیاز دارند و بدون وجود شمع وایر نمی‌تواند وظیفه مهم خود را به درستی انجام دهد.

موتور؛ تامین کننده نیروی لازم برای حرکت

تمام خودروها نیروی لازم برای حرکت را از موتور تامین می کنند تا از راه احتراق داخلی توسط بنزین کار نیروی لازم برای حرکت ایجاد شود. عمل احتراق مدام تکرار می شود تا زمانی که نیرو لازم برای حرکت خودرو شکل گیرد. موتور هر خودرو دارای تعداد مشخصی سیلندر است که هر سیلندر دارای یک محفظه احتراق جداگانه می باشد. نیروی کلی خود را به اندازه و نوع موتور بستگی دارد و هر چقدر زمان بندی احتراق بیشتر باشد سرعت خودرو افزایش پیدا خواهد کرد.

تشخیص لوازم یدکی اصل از تقلبی

تشخیص لوازم یدکی اصل از تقلبی

امروزه به خاطر افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو افراد سودجو که بسیاری اقدام به تولید لوازم یدکی تقلبی کرده‌ و باعث ورود لوازم بی‌کیفیت به بازار شده اند. از آنجا که استفاده از مواد اولیه نامناسب برای تولید لوازم یدکی خودرو باعث کاهش هزینه ها می شود، خرید این دسته از قطعات قیمت کمتری نسبت به لوازم یدکی اورجینال دارد و این موضوع موجب شده است تعمیرکاران و افراد سودجو به سودهای کلانی دست یابند.

بنابراین اگر می خواهید از قطعات تقلبی برای خودرو خود استفاده نکنید، هنگام تعمیر نزد تعمیرکاران مطمئن و باتجربه بروید؛ تعمیرکارانی که براحتی بتوانند لوازم یدکی خودرو اصل را از تقلبی تشخیص دهند و تضمین کننده کیفیت قطعات باشند.

قیمت لوازم یدکی خودرو

این روزها شاهد قیمت های متنوعی از انواع لوازم یدکی خودرو هستیم که دلیل آن به خاطر تولید لوازم مختلف با کیفیت های متفاوت است. پس واضح هست چرا یک قطعه با انواع قیمت فروخته شود؟ اما مهم ترین مسئله‌ای که وجود دارد خرید لوازم یدکی خودرو اورجینال با قیمت مناسب است. چنین خریدی تنها با پیدا کردن فروشگاه مطمئن و معتبر تجربه می شود که برای حفظ رضایت مشتریان قطعات با کیفیت را با قیمت مناسب ارائه می دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدیم که لوازم یدکی دقیقا چیست و کدام قطعات مهعم ترین لوازم یدکی خودرو را تشکیل می دهند

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.