نکات فنی خودرو

دیاق سپر چیست؟ (وظیفه دیاق سپر + راهنمای خرید دیاق سپر پراید)

وظیفه دیاق سپر چیست؟

دیاق سپر چیست؟ این قطعه چه نقشی در خودرو دارد؟ امروزه، با توجه به افزایش گسترش اتومبیل ها در سطح خیابان ها و جاده ها، آمار تصادفات و تلفات جانی و مالی نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از قطعات مهم برای کاهش این تلفات، دیاق سپر می باشد. این قطعه، بخشی جدانشدنی از سپر ماشین است که در زمان جاسازی سپر، در خودروها نصب می شود. دیاق سپر در تامین مقاومت خمشی ناشی از ضربات کوچک و جذب انرژی جنبشی حاصل از ضربات بزرگ نقش دارد.

دیاق سپر چیست؟

دیاق سپر یا تیر عرضی از اجزای تشکیل دهنده و همیشگی سپرهای خودرو است. در واقع دیاق سپر جلو سمند، پراید و باقی ماشین ها به عنوان اسکلت بندی و ستون سپرها به شمار می آیند. شما هیچ خودرویی را پیدا نخواهد کرد که فاقد این قطعه باشد. به دلیل اهمیت دیاق در انسجام و مستحکم کردن سپر تمامی خودروها، این قطعه تقویت کننده سپر نیز نامیده می شود.

دیاق سپر در کدام قسمت ماشین قرار دارد؟

تمام سپرهای خودرو از سه قسمت اصلی پوسته، دیاق و جاذب تشکیل شده اند. دیاق سپر، در قسمت پشت پوسته و پایین جاذب قرار دارد. این قطعه به شکلی نصب می شود که اصطلاح ستون یا اسکلت بندی سپر برای آن دور از ذهن نیست؛ یعنی نصب آن به گونه ای است که به عنوان یک تکیه گاه برای پوسته سپر عمل می کند و جاذب سپر نیز روی آن سوار می شود.

وظیفه دیاق سپر چیست؟

پس از پاسخ به پرسش دیاق سپر چیست، نقش آن در خودرو می تواند حائز اهمیت باشد. دیاق سپر به عنوان تنظیم کننده و محکم کننده سپر خودور عمل می کند. وظیفه دیاق سپر را می توان در پنج کارکرد مهم معرفی کرد:

 • محافظت از خودرو در برابر ضربات
 • ایجاد امنیت سرنشینان
 • جلوگیری ار انتقال نیرو به بدنه و اتاقک خودرو
 • کاهش قابل توجه لرزش قطعات
 • جلوگیری از ارتعاش سپر

دیاق سپر در سرعت های بالای خودرو و تصادفات شدید دچار شکستگی می شود. این آسیب می تواند خسارات جبران ناپذیری ایجاد کند. به همین دلیل، تعویض این قطعه در زمان ترک یا شکستگی جزئی ضرورت دارد.

نصب دیاق خودرو در محل مناسب، عدم وجود ترک یا شکستگی در آن، نقشی مهم در عملکرد درست این قطعه دارد.

جنس دیاق سپر

بهترین جنس دیاق سپر خودرو

با توجه به پاسخ این پرسش که وظیفه دیاق سپر چیست، جنس آن برای ایفای نقش حفاظتی آن مهم تلقی می شود. دیاق های سپر در سه مدل فلزی، پلاستیک فشرده و فایبرگلس در بازار وجود دارند.

دیاق سپر فلزی

این مدل از دیاق های سپر خودرو دارای ویژگی های زیر هستند:

 • مقاومت بالا
 • درجه پایین آسیب پذیری
 • وزن سنگین
 • انعطاف ناپذیر

دیاق سپر فلزی به دلیل نداشتن انعطاف زیاد، باعث انتقال نیروی وارد شده حاصل از تصادف به اتاقک و بدنه خودرو می شوند. به همین دلیل، چندان مورد استقبال قرار نگرفته اند.

دیاق سپر پلاستیک فشرده

دیاق سپر با جنس پلاستیک فشرده، با توجه به جنس پلاستیک مصرفی در ساخت آن، کیفیت متفاوتی دارد. این مدل ها در مقایسه با دیاق سپر فلزی، به لحاظ نوع طراحی و مواد مصرفی، قیمت ارزان تری دارند. فراید تولید آنها ساده تر است. به همین دلایل، این مدل از دیاق های خودرو، محبوبیت بیشتری دارند.

دیاق سپر فایبر گلاس

دیاق سپر فایبرگلاس، وزن سبکی دارند. مقاومت این جنس از دیاق های سپر در برابر ضربات خودرو بالاست. این جنس دیاق سپر، پرطرفدار است و در خودروهای رایج امروزی از جمله پراید به وفور مشاهده می شود.

دیاق سپر جلو پراید چیست؟

پراید، از خودروهایی با رقم تولید بالا در کشور است. از این رو، تولید لوازم یدکی این خودرو، مانند انواع چراغ، گلگیر جلو، سپر و ..، نیز در مقایسه با سایر مدل ها حائز اهمیت بیشتری است. در پاسخ به این پرسش که در این خودرو دیاق سپر چیست و چه وظیفه ای دارد، باز هم به همان اطلاعات قبلی رجوع می کنیم.

علاوه بر عوامل طبیعی مانند نور آفتاب، باران های اسیدی و .. به عنوان دشمن رنگ ماشین، تصادفات نیز فاکتورهایی هستند که نیاز به تعویض قطعات خودرو را ایجاب می کنند. سالانه به دلیل سوانح مختلف رخ داده، رانندگان مجبور به تعویض یا خرید لوازم یدکی خودرو خود هستند. دیاق سپر جلو پراید در این تصادفات بسیار آسیب پذیر است.

برای خرید دیاق سپر جلو پراید، علاوه بر کیفیت، زیبایی و قیمت مناسب از مهم ترین دغدغه های افراد است. مراجعه به فروشگاه های معتبر این نیاز شما را برآورده می کند.

دیاق سپر عقب پراید چیست؟

دیاق سپر عقب چیست؟ همان نکاتی که در پاسخ به پرسش دیاق سپر چیست و نقش آن چه می باشد، ارائه کردیم، در این بخش نیز صدق می کند. دیاق سپر عقب پراید به عنوان وسیله ای برای تنطیم و استحکام سپر عقب آن استفاده می شود. نصب این قطعه، به شرط تولید آن از متریال درجه یک، تا حد زیادی می تواند به عنوان مانعی برای جلوگیری از انتقال ضربات به بذنه و اتاقک خودرو عمل کند.

راهنمای خرید دیاق سپر جلو یا عقب پراید

پس از پاسخ این پرسش ها که دیاق سپر جلو چیست یا دیاق سپر عقب پراید چه نقشی دارد، بررسی نکاتی در مورد خرید این قطعه می تواند مفید باشد.

 • در فروشگاه های اینترنتی متعددی امکان خرید دیاق سپر جلو یا عقب پراید وجود دارد.
 • برای خرید دیاق سپر جلو پراید یا دیاق سپر عقب آن با قیمتی پایین تر می توانید در سایت های مخصوص فروش کالاهای دست دوم نیز جستجو کنید.
 • پیش از خرید، جهت جلوگیری از پرداخت هزینه های بیشتر، قیمت روز قطعات پراید را استعلام کنید.
 • بهترین راه برای خرید دیاق سپر عقب پراید یا دیاق سپر جلو آن، مراجعه به کارخانجات، تولیدی ها و نمایندگان فروش است.
 • جهت خرید دیاق سپر عقب یا سپر جلو پراید مانند خرید سپر جلوی پراید، گلگیر رنگی جلو یا دیگر قطعات آن، کیفیت و قیمت مناسب از مهم ترین فاکتورهای قابل توجه مشتریان هستند. خرید از برندهای معتبر لوازم یدکی خودرو، می تواند اطمینان خاطر شما را از این دو منظر تامین کند.

زیبایی و تناسب در طراحی آیرودینامیک دیاق سپر، از مهم ترین موضوعاتی است که باید در زمان خرید این قطعه مورد توجه قرار گیرد.

سخن آخر

در این مقاله، با بررسی این پرسش که دیاق خودرو چیست و چه نقشی دارد، به ضرورت وجود آن برای حفظ ایمنی سرنشینان و جلوگیری از آسیب بدنه خودرو اشاره کردیم. اگر از آن دسته رانندگانی هستید که به تارگی تصادفی را تجربه کرده اید و سپر خودروتان آسیب دیده است، برای ایمن کردن خودرو خود از سوانح آتی، همین حالا دست به کار شوید. این موضوع برای دارندگان خودرو پراید حائز اهمیت بیشتری است.

فروشگاه اینترنتی پرشین یدک مفتخر است تا در زمینه تهیه، توزیع و عرضه قطعات یدکی بدنه و موتوری خودرو شما، فعالیت کند. برای خرید بهترین قطعات یدکی با کیفیتی بالا به این فروشگاه مراجعه کنید. کلیه قطعات این مجموعه با ویژگی رنگ های کوره ای، جنس اصلی ایساکو و اورجینال عرضه می شوند.

سؤالات متداول

نقش دیاق سپر خودرو چیست؟

جلوگیری از ارتعاش سپر، محافظت از خودرو در برابر ضربات، ایجاد امنیت سرنشینان، جلوگیری از انتقال نیرو به بدنه و اتاقک خودرو و کاهش قابل توجه لرزش قطعات

مهم ترین نکات در خرید دیاق سپر جلو یا عقب پراید چیست؟

کیفیت، زیبایی، تناسب در طراحی آئرودینامیک و قیمت مناسب ( مراجعه به فروشگاه های معتبر می تواند این اهداف را برآورده کند.)

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “دیاق سپر چیست؟ (وظیفه دیاق سپر + راهنمای خرید دیاق سپر پراید)

 1. دنا گفت:

  کامل و عالی بود…ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *