دسته بندی نشده

سپر ماشین چیست؟

سپر ماشین

اگر شما صاحب یک ماشین هستید و رانندگی می کنید، بدون شک می توانید یک توضیح کوتاه در مورد اینکه کارایی سپر ماشین چیست بدهید. اما ممکن است این موضوع را ندانید که سپر ماشین بیش از چیزی که به نظر می رسد کارایی دارد و به نوعی قطعه مهم ماشین هم محسوب می شود. برای درک عمیق تراز نحوه عملکرد سپر عقب و جلو ماشین ها و نحوه تعمیر یا تعویض آن ها، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

سپر ماشین چیست؟

سپر ماشین چیست؟

ضربه گیرهای ماشین دارای روکش پلاستیکی یا فلزی بیرون زده ای هستند که به آن ها روکش سپر می گویند. سپرها برای جلوگیری از ضربه بیش از حد به جلو و عقب ماشین ها و به حداقل رساندن صدمات ناشی از برخورد با سرعت پایین طراحی شده اند.

امروزه سپرهای استاندارد ماشین سواری دارای یک میله محکم در زیر پوشش بیرونی هستند و قسمت هایی از فوم قابل تراکم یا پلاستیک در زیر آن قرار دارد. در ایران سپرهای خودروهای سواری باید ضربه ای در حد 50 کیلومتر بر ساعت را از ماشین جذب کنند، بدون این که آسیبی به بدنه خودرو وارد شود.

فوم یا پلاستیکی که در زیر سپر قرار دارد این امکان را فراهم می کند. هنگام برخورد این فوم بین میله و بدنه خودرو جمع می شود.

ببینید: سپر جلو سمند رنگی

هدف اصلی سپر برای ماشین

بسیاری از رانندگان به اشتباه تصور می کنند که سپر در ماشین فقط به عنوان یک عنصر تزئینی مورد نیاز است. در حقیقت، ویژگی های تزئینی این قطعه نقش ثانویه را ایفا می کند. اول از همه، این بخشی است که برای ایمنی بیشتر ماشین طراحی شده است.

عملکرد سپرهای ماشین مدرن

علاوه بر ایمنی ماشین و اجزای داخلی آن که در بالا ذکر شد، سپرها برای ماشین عملکردهای اضافی نیز دارند، به همین دلیل برخی از مدل ها Front-End نامیده می شوند. در این بخش مقاله ویژگی هایی که این سپر می تواند داشته باشد ذکر شده است:
سپرهای ماشین با در نظر گرفتن ویژگی های آیرودینامیکی ماشین ساخته می شوند. در بسیاری از موارد، لبه های سپر به عقب تا می شوند تا نیروی وارده در تصادف رو به پایین باشد. سپرهای با کیفیت تر مجهز به ورودی هوا هستند که حجم بیشتری از هوا را برای محافظت از ماشین وارد محفظه موتور می کنند تا موتور آسیبی نبیند.
چراغ های مه شکن در سپر (آنها باید تا حد امکان نزدیک به زمین قرار گیرند) و سایر تجهیزات روشنایی نصب شده است.

بخوانید: تفاوت تیغه برف پاک کن ژله ای با معمولی

چگونه کیفیت سپرها بررسی می شود؟

از آنجایی که سپر عنصر مهمی در ایمنی خودرو است، قبل از فروش، هرگونه تغییر، مجموعه ای از آزمایشات را پشت سر می گذارد که بر اساس نتایج آن ها کیفیت مشخص می شود و اینکه آیا مواد خاصی مناسب است به آن اضافه شود یا خیر؟!

تعمیر و تعویض سپرها

تعمیر و تعویض سپرها

اگر ماشین شما در تصادف ضربه ای دیده است که به ساختار داخلی سپر شما آسیب می رساند، آن را با یک سپر بهتر تعویض کنید. تعویض کامل سپر ارزان نیست، اما بدون ظرفیت کامل برای جذب ضربه وارده، دفعه بعد که ماشین شما به چیزی برخورد می کند، در معرض آسیب بسیار بیشتری قرار می گیرد.
اگر فقط روی سپر شما آسیب دیده باشد، چند گزینه وجود دارد:

 • در صورت خراشیدگی سطحی می توانید رنگ پوشش سپر خود را تغییر دهید.
 • اگر یک سوراخ کوچک است آن را وصله کرده و دوباره رنگ کنید،
 • در صورت آسیب دیدگی شدید برای تعمیر، یک کاور جایگزین نصب کنید.

چگونه سپر را از نظر استحکام آزمایش می کنند؟

استحکام سپر مستقیماً روی ماشین آزمایش می شود. ماشین با همان سرعت با مانع محکم برخورد می کند.
این بررسی با سپرهای جلو و عقب انجام می شود. اگر سپری در اثر ضربه تغییر شکل ندهد و یا شکسته نشود، ایمنی آن کامل است. این آزمایش توسط شرکت های اروپایی انجام می شود.

ویژگی های طراحی

ویژگی های طراحی

متأسفانه بسیاری از سپرهای ماشین های مدرن هدف اصلی خود را فراموش کرده اند. بنابراین، در ماشین های سواری، ایمنی بیشتر به یک نوار تزئینی از پلاستیک تبدیل شده است که با کوچکترین ضربه ای روی اجسام خارجی تغییر شکل می دهد.

بخوانید: فلاپ ماشین سمند

مواد ساخت سپرهای ماشین

ماده اصلی که سپرهای ماشین از آن ساخته می شوند، ترموپلاستیک یا فایبرگلاس است. گاهی اوقات مدل هایی از پلیمرهای مختلف وجود دارد، که این مواد بر میزان هزینه سپر تأثیر می گذارد.

مزایای اصلی این سپرها

 • سبک
 • مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
 • طراحی زیبا

معایب این سپرها

 • تعمیرات گران قیمت
 • شکنندگی

مراحل تولید سپر

مراحل تولید سپر

برشکاری

ورق های سپر برش داده می شوند، این کارها به راحتی با روش برش لیزری یا با دستگاه های برش کاری انجام می شود و در نهایت نیز به وسیله دستگاه پرس خم می شوند.

کروماتی کردن

این پوشش برای زنگ نزدن بر روی سپر استفاده می شود .

تزریق پلاستیک

پلاستیک مذاب را وارد سپر ماشین می کنند و در همانجا به راحتی شکل می گیرد.

بخوانید: سنسور ناک چیست؟

سرد کردن پلاستیک ریخته شده

این مرحله دمای پلاستیک کم کم پایین می آید و حتما باید کاهش دمای آن به آرامی انجام شود تا سطحی یکنواخت باشد .

خمکاری آخر

بعد از مرحله سرد شدن پلاستیک و همینطور قرار گرفتن فایبر گلاس ها و همینطور لایه ای از فیبر کربن، قطعه به وسیله دستگاه مخصوص خم می شود.

پلیسه گیری

در این مرحله پلیسه اضافه حذف می شود و در آخر سپر را به ماشین نصب می کنند.

قسمت های مختلف سپرها

قسمت های مختلف سپرها

سپر هایی که در حال حاضر روانه بازار می شوند، از سه بخش مهم تشکیل می شوند:

 • پیشانی
 • دیاق
 • ضربه گیر

پیشانی یا پوسته

برای جلوه بیشتر و زیبایی و همچنین کاهش دادن نیروی دراگ از آن استفاده می شود، اما به راحتی نمی تواند ضربه های شدید را تحمل کند.

تیر عرضی یا دیاق

این قسمت هم جز کلید سپر می باشد که به جذب ضربه های بزرگتر وارده به ماشین کمک می کند، و مقاومت آن را در ضربه های با شدت پایین تر هم محیا می کند.

جاذب یا ضربه گیر سپر

این قسمت هم برای از بین بردن ضربه های احتمالی وارد شده به سپر ماشین استفاده می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله دانستیم که سپر ماشین علاوه بر زیبایی، کاربردهای بسیار مهم دیگری هم دارند که در صورت نبود می تواند به ماشین ها خسارت های بیشتری را وارد کند. در صورت تعویض یا خرید سپر ماشین می توانید به فروشگاه پرشین یدک که دارای ضمانت اصلی کالا است، مراجعه کنید.

3/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.