نکات فنی خودرو

دیفیوزر یا فلاپ ماشین چیست؟ (انواع مدل، جنس و کاربردهای دیفیوزر خودرو)

فلاپ ماشین چیست

فلاپ ماشین، قطعه ای یدکی است که به روی سپر عقب ماشین و جلو خودرو سوار می‌شود. این قطعه نقش مهمی در محافظت کردن و بیشتر شدن مقاومت سپر جلو ماشین (و البته عقب) دارد. بعضی از شرکت های ماشین سازی فلاپ را به صورت قطعه ای فابریک روی ماشین تولیدی نصب می‌کنند.

بعضی از شرکت های دیگر هم فلاپ را آپشنی اضافه برای ماشین های خود قابل سفارش می‌کنند. سپر ماشین ها قطعاتی هستند که باعث می شوند هنگام تصادف ضربه ی شدید به کابین خودرو وارد نشود و بیشتر نقش محافظتی از ماشین را دارند.

همین امر باعث شده که سپر و سایر قطعات اضافه ماشین همیشه در معرض ضربه ها و فشارهای ناشی از برخورد ماشین با اجسام دیگر باشند.

فلاپ ماشین چیست؟

فلاپ ماشین چیست؟

 شاید برایتان سوال پیش بیاید فلاپ ماشین چیست و چه کارایی دارد؟ فلاپ ماشین قطعه ای است که قسمت پلاستیکی ان بر روی سپر ماشین نصب شده که وظیفه افزایش مقاومت سپر و بالا بردن قدرت و آیرودینامیک را دارد. فلاپ در قسمت پایین خودرو قرار می گیرد که نقش اساسی آن، کم کردن فشار در برابر برخورد با دست انداز است. فلاپ ماشین جزئی از جلوبندی ماشین بوده که نقش مهمی در حفاظت از جلوبندی دارد. گاهی اوقات ممکن است فلاپ ماشین صدمه ببند که می توانید آن را تعویض کنید یا به دست متخصصی در این حوزه بسپارید.

تولید فلاپ ماشین

اگر ماشین جدیدی را خریداری کردید و قصد دارید برای حفاظت از جلو بندی خودرو فلاپ نصب کنید، ممکن است برایتان سوال پیش بیاید فلاپ ماشین چیست؟ یا از چه موادی تولید شده است؟ فلاپ ماشین برای زیبایی و محافظت از جلو ماشین تولید می شود که می توان در انواع مختلف تولید کرد که هر کدام ویژگی منحصر به فردی را دارد.

 • تولید فلاپ پلاستیکی

فلاپ پلاستیکی عمر بالایی دارد و همچنین از انعطاف پذیری بالایی هم برخوردار است. اما وزن بالا و هزینه بالا تولید از معایب آن بشمار می آید. برای تولید فلاپ پلاستیکی، متخصصان ازراه های لقمه ای و تزریق مستقیم استفاده می کنند.

 • تولید فلاپ پلاستیکی، جنس pvc

دلیل انتخاب این روش را می توان هزینه تولید کم، سرعت تولید بالا و زیبایی آن اشاره کرد. این جنس فلاپ هم انعطاف پذیری بالایی دارد اما در گذر زمان و تغییرات دما این ویژگی را از دست می دهد و مقاومت سایش ان پایین می آید. برای تولید این فلاپ از گزینه تزریق استفاده می کنند.

ویژگی فلاپ ماشین چیست؟

ویژگی فلاپ ماشین چیست

از ویژگی فلاپ ماشین می توان به وجود شیار روی بدنه اشاره کرد. زیرا سبب چسبندگی شده که در نتیجه باعث کنترل ماشین در سرعت بالا خواهد شد.

هنگام افزایش سرعت، در قسمت پایینی خودرو فشار هوای زیادی درست می شود، که سبب بالا عقب رفتن خودرو خواهد شد. این اتفاق باعث نبود پایداری در سر پیچ ها و سرعت بالا می شود و در نهایت، ماشین کنترل و هندلینگ خود را از دست خواهد داد. یکی از مهم ترین ویژگی های فلاپ ماشین، به جریان هوا در قسمت پایین ماشین کمک می کند و سب رفتن انرژی به سمت پایین می شود.

کاربرد فلاپ جلوی ماشین

فلاپ سپر ماشین که جنس آن پلاستیکی است و بر روی سپر ماشین نصب می شود، کاربرد آن مقاومت بیشتر سپر و بیشتر شدن قدرت ماشین است که نقش مهمی را ایفا می کند.

کاربرد سپر ماشین این است که در تصادفات از رسیدن ضربه های زیاد و فشار بالا یا برخورد ماشین با مانع ها جلوگیری کرده و بیشتر نقش محافظ را برای ماشین دارد. اما عملکرد فلاپ سپر ماشین بیشتر حفاظت از قسمت پایین ماشین در برابر تصادفات است.

بیشتر ماشین ها با وجود فلاپ، آیرودینامیک هم می شوند. اصطلاح آیرودینامیک به این معناست که با انحنای قسمت چپ و راست بدنه به سه جهت ماشین در هنگام طراحی این فرصت را می دهد که ماشین حداقل برخورد را با فشار هوا داشته باشد و به راحتی بتواند شتاب و سرعت بگیرد.

این انحناها هم در میزان کاهش سوخت و آلایندگی هوا هم می تواند موثر واقع شود.

قیمت فلاپ ماشین

انواعی از فلاپ ها برای انواع خودرو وجود دارند که از مواد اولیه متفاوتی تولید می شوند که گران ترین این فلاپ ها از جنس الیاف کربن است. چون الیاف کربن چند برابر نسبت به فولاد مقاومت می کند، ولی در عین حال هم چندین برابر سبک تر از فولاد و مواد دیگر است.

دقیقا به دلیل همین گرانی جنس الیاف کربن و به صرفه نبودن آن، انواع فلاپ های کامپوزیتی و جنس پلیمری نیز در ماشین ها به کار می روند.

فلاپ برای چه ماشین هایی ساخته شده است؟

می توان گفت تقریبا برای همه ماشین داخلی فلاپ طراحی و ساخته شده است، فلاپ جلو 3 تیکه تیبا هم 1 و 2 ، فلاپ 1 تیکه تیبا 1و2 فلاپ ساینا، فلاپ ال90، فلاپ پژو 405 و پژو 206، فلاپ پراید 131 و132 فلاپ سمند، فلاپ رانا، فلاپ پژو پارس، فلاپ پراید 111، فلاپ رنو ساندرو دیفیوزر فلاپ دنا اپتیمایی!

فلاپ گوشه سپر

هر کدام از انواع ماشین ها به نوعی از سپر و فلاپ خاصی نیاز دارند. برای نمونه، برای سپر جلو کامل سمند (سورن جدید) که یکی از ماشین های پرطرفدار است، هم سپرهای آن و هم فلاپ ها با بقیه ماشین ها متفاوت است.

حالا اگر بخواهیم درباره فلاپ سپر با نرخ و کیفیت بالا صحبت کنیم، شما باید درباره این محصول بیشتر بدانید، که اصلاً این قطعه در خودروها تا چه حدی اهمیت دارد؟ این وسیله پر کاربرد بخشی مهم و جدا نشدنی از سپر ماشین به شمار می آید. فلاپ انواع ماشین را امروزه اکثر کارخانه های تولیدی های ماشین، به عنوان آپشن هم می فروشند.

اگر ماشین شما فلاپ ندارد به راحتی می توانید به نمایندگی انواع لوازم یدکی که قطب فروش چنین محصولاتی است، مراجعه کرده و هر مدلی از دیفیوزر سپری را که به آن نیاز دارید، با کیفیت بالا تهیه کنید.

انواع فلاپ گوشه سپر (انواع مکان های دیفیوزر)

انواع فلاپ گوشه سپر (انواع مکان های دیفیوزر)

انواع مختلف سپر، در کارخانه های زیادی تولید می شود. هر کدام از کارخانه هایی که هایی که در این زمینه یعنی ماشین سازی فعالیت دارند، لوازم یدکی مربوط به ماشین ها هم به بازار عرضه می کنند. فلاپ گوشه سپر، در بازار ایران تنوع بالایی دارد چه از نظر ظاهری و چه از نظر کیفیت بالا و کارایی آن ارائه می شود. در کل انواع فلاپ ها عبارت اند از:

 • فلاپ گوشه سپر راست
 • فلاپ گوشه سپر چپ
 • فلاپ سپر عقب
 • فلاپ سپر جلو

فروشندگان انواع لوازم یدکی ماشین، هر مدلی از این فلاپ ها را که توسط شرکت های مختلف ایرانی ساخته شده است، برای مشتریان ارائه می کند. خریداران لوازم ماشین بهتر است که لوازم یدکی را به شکل اصل خریداری کنند، چون که به راحتی با دیگر وسیله های یدکی ماشین چفت و بست شده و باعث می شود تا سپرها و حتی فلاپ هم عملکرد بسیار بهتر و قابل قبولی پیدا کنند.

انواع دیفیوزر سمند

تفاوتی میان سایر خودرو ها و سمند وجود ندارد. انواع دیفیوزر سمند در قالب 4 مکان، یعنی گوشه سپر راست، گوشه سپر چپ، سپر عقب و جلو قابل قرارگیری می باشد. استفاده از انواع دیفیوزر سمند می تواند باعث کاهش هزینه بسیار و جلوگیری از شکستن سپر و یا گلگیر شود.

فلاپ سپر عقب سمند (محافظ سپر عقب سمند)

فلاپ سپر عقب سمند شکل زیبایی به عقب خودرو شما می دهد. شما می توانید با استفاده از انواع دیفیوزر سپر عقب سمند علاوه بر حفاظت از خودرو خود، زیبایی را هم به ارمغان بیاورید.

دیفیوزر سپر جلو سمند (دیفیوزر جلو سمند)

یکی دیگر از بخش هایی که به شدت در معرض ضربه قرار دارد، سپر جلو می باشد. شما با نصب دیفیوزر سمت جلو سمند می توانید تا حد زیادی از شکستگی و آسیب جلوگیری کنید.

طریقه نصب دیفیوزر سمند

برای نصب دیفیوزر سمند شما باید به یک متخصص مراجعه کنید.

ویژگی های انواع دیفیوزر خودرو

فلاپ گوشه سپر تولید داخلی همگی ویژگی های خاص خود را دارا هستند که در مطالب بالاتر به این موارد خاص اشاره شد. اما بهتر است بدانید که این چنین لوازم یدکی مثل فلاپ و سپر سمند را از جنس های متفاوتی به تولید می رسانند که عبارت هستند از:

 • کربن
 • فولاد
 • پلیمر

کربن | مرغوب اما گران!

نوع مرغوب فلاپ از این جنس ساخته می شوند. همانطور که گفته شد این محصول بسیار گران تر است و زیاد مقرون به صرفه نیست.

فولاد | ارزان اما سنگین!

وزن آن سنگین است؛ ولی از فلاپ کربن ارزان تر و همینطور مقرون به صرفه تر است، اگرچه مقداری وزن آن زیاد است.

پلیمرها | بهترین گزینه برای جنس دیفیوزر ماشین!

بهترین گزینه است برای جایگزینی به جای دو نوع دیگر، چون هم سبک و با دوام و هم اینکه قیمت آن ارزان تر و مقرون به صرفه تر می باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدیم که فلاپ ماشین چیست و چه نقش مهمی در سپر ماشین دارد. فلاپ قطعه ای تزئینی است که همچنین باعث ضربه گیری و دوام جلوبندی ماشین می شود. دیفیوزر خودرو نوع های مختلفی دارد که در روش های متنوع ساخته می شود. شما می توانید با توجه به نیاز و توان خود در هزینه کردن از انواع فلاپ ها دیدن و خرید کنید. یکی بهترین از فروشگاه هایی که در زمینه فروش لوازم یدکی خودرو فعالیت میکند، پرشین یدک است که با ضمانت اصالت کالا و ارائه دیگر خدمات به مشتریان، می توانید به راحتی لوازم مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

سوالات متداول درمورد فلاپ خودرو

تفاوت فلاپ ماشین و دیفیوزر خودرو چیست؟

شاید برای شما سوال شده باشد که تفاوت فلاپ ماشین و دیفیوزر خودرو چیست؛ اما توجه کنید که هیچ تفاوتی میان این دو اسم وجود ندارد و تنها نام آن ها متفاوت می باشد!

انواع جنس فلاپ خودرو چیست؟

دیفیوزر ماشین در 3 جنس فولاد، کربن و پلیمر ساخته شده است که بهترین انتخاب جنس پلیمری می باشد. (به دلیل سبک بودن، دوام بالا و قیمت مناسب)

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “دیفیوزر یا فلاپ ماشین چیست؟ (انواع مدل، جنس و کاربردهای دیفیوزر خودرو)

 1. محمد شاهینی گفت:

  سلام، ممنونم از مقاله خوبتون. میشه من رو راهنمایی کنین در مورد این که فلاپ های کامپوزیتی بخرم یا کربن کدوم یکی بهتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *