نکات فنی خودرو

علت روشن شدن چراغ esp (از معرفی تا عیب یابی سیستم ESP)

چراغ ESP و دلایل روشن شدن آن در خودروها

روشن یا خاموش شدن چراغ های موجود در خودرو اطلاعات مفیدی درباره بخش های مختلف آن ارائه می دهد. هر یک از این اطلاعات می تواند به عنوان هشداری از ایجاد مشکل در خودرو تلقی شود. یکی از انواع چراغ خودرو، چراغ هشدار ESP است. روشن شدن آن، ایجاد مشکلی در سیستم کنترل پایداری الکترونیکی و هشداری مرتبط با سیستم ترمز خودرو را نشان می دهد.

در این وضعیت، به دلیل فعال نبودن سیستم کنترل پایداری، احتمال انحراف چرخ ها و ایجاد خسارت در خودرو وجود دارد. گرچه در مواردی می توان خسارت ایجاد شده را با بدنه خودرو رنگی و خام را تا حدی جبران کرد، اما آگاهی از علت روشن شدن چراغ esp و راهکارهای خاموش کردن آن می تواند احتمال بروز حوادث ناشی از معیوب بودن این سیستم را کاهش دهد.

ESP یا سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو

سیستم کنترل پایداری خودرو - عیب یابی سیستم ESP

ESP سیستم کنترل الکترونیکی تعادل خودرو است که در رانندگی ایمن و راحت نقش دارد. این سیستم در ترکیب با سیستم ترمز ضد قفل ABS و کنترل کشش TCS عمل می کند. استفاده از سیستم ESP یا کنترل پایداری ماشین، احتمال ایجاد تصادفات مرگبار را تا حدود 25% کاهش می دهد.

یکی از مشکلات موجود در خودروهای امروزی، نقصان موجود در سیستم فرمان پذیری (بیش فرمانی یا کم فرمانی) است که می تواند باعث ایجاد حوادثی ناگوار شود.. برای رفع این مشکل، شرکت تویوتا در همکاری با مرسدس بنز، سیستم ضد لغزش و سامانه کنترل کشش را معرفی کردند. در ادامه تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو یا ESP تولید شد.

طراحی سیستم کنترل پایداری به منظور کنترل کشش چرخ های خودرو در سطوح لغزنده است. روشن بودن چراغ ESP، نشان دهنده وجود مشکل در این سیستم و غیر فعال شدن آن است.

مزایای سیستم ESP

 • تشخیص انحراف خودرو از مسیر
 • به حداقل رساندن انحراف خودرو
 • کنترل چرخش یا عدم چرخش هر چرخ (با اعمال نیروی ترمز و کنترل دریچه گاز)

وظایف سیستم ESP و نحوه عملکرد آن

عملکرد سیستم ESP (کنترل پایداری خودرو)

80% خودروهای امروزی از جمله سانتافه، سراتو، ساناتا و … مجهز به آپشن سیستم کنترل پایداری الکترونیکی هستند. این آپشن در کنترل فرمان خودرو و جلوگیری از انحراف آن نقش دارد. بنابراین، بررسی علت روشن چراغ esp سراتو، ساناتا و … و برطرف کردن آن می تواند احتمال وقوع حوادث خسارت آمیز را به حداقل برساند.

عملکرد سیستم ESP توسط میکروکامپیوترها و دریافت اطلاعات ارسال شده از سنسورهای خودرو است. این سیستم با بررسی اطلاعات، مطابقت جهت فرمان راننده با جهت واقعی وسیله نقلیه را آنالیز می کند. در صورت تشخیص مسیر متفاوت، با دسترسی به ترمز و سیستم کشش، به دو شکل زیر وارد عمل می شود:

 • فعال کردن ترمزگیری در چرخ های مورد نیاز
 • ایجاد حرکت در چرخ های باقی مانده برای برگشت به جاده

عیب یابی سیستم ESP (علت روشن شدن چراغ esp)

در بین انواع چراغ خودرو، چراغ esp از مواردی است که روشن شدن آن باید به عنوان هشداری از سوی راننده تلقی شود. روشن شدن چراغ esp مشکلی در برنامه کمکی ترمز خودرو را نشان می دهد. با توجه به اهمیت ترمز در حفظ امنیت خودرو و سرنشینان آن، بررسی علل روشن شدن چراغ esp می تواند از بروز حوادث ناگوار حین رانندگی جلوگیری کند.

آسیب به سنسور حرکت چرخ

معیوب شدن سنسور سرعت چرخ ها می تواند علت روشن شدن چراغ esp باشد. این سنسور با اندازه گیری سرعت حرکت چرخ ها، نقش مهمی در جلوگیری از بروز اتفاقات خسارت بار دارد. با توجه به این سنسور می توان زمان کمتر شدن اصطکاک لاستیک با سطح را تشخیص داد. کم شدن میزان اصطکاک و دیگر علائم خرابی لاستیک ماشین، از مواردی هستند که در بروز حوادث رانندگی نقش دارند. با توجه به سنسور سرعت چرخ ها و تعویض به موقع آنها، می توان از بروز این اتفاقات جلوگیری کرد.

مشکلات موجود در سیستم ABS خودرو

روشن شدن چراغ esp با سیستم ترمز ABS و مشکلات مرتبط با این سیستم ارتباط دارد. از مهم ترین این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معیوب شدن سنسور سرعت ABS : این سنسور در صورت لغزش یک یا چند چرخ، با اندازه گیری اطلاعات مربوط به سرعت هر کدام، راه حل مناسب را اعمال می کند. از کار افتادن یکی از این سنسورها، می تواند باعث روشن شدن چراغ ESP شود.
 • صدمه دیدن رینگ های ABS: اندازه گیری سرعت چرخ های خودرو و اعمال راه حل های مناسب در زمان لغزش چرخ ها، ارتباط مستقیمی با حلقه های ABS دارد. علت روشن شدن چراغ esp با آسیب دیدن یکی از این حلقه ها مرتبط می باشد. در این شرایط، سیستم ABS اندازه گیری سرعت چرخ را با خطا انجام می دهد.
 • سیم کشی ABS: با حرکت و تکان خوردن خودرو، سیم کشی های سیستم ABS به هر سنسور چرخ، جابجا شود. این موضوع نیز می تواند علت روشن شدن چراغ esp باشد.

برنامه ریزی نادرست سنسور زاویه فرمان

برنامه ریزی نادرست سنسور زاویه فرمان یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ ESP است. این وضعیت، به دلیل معیوب بودن سنسور زاویه فرمان اتفاق می افتد. در نتیجه، محاسبات لازم در شرایط لغزش چرخ ها به درستی انجام نمی شود.

معیوب بودن سوئیچ پدال ترمز

سوئیچ پدال ترمز، قطعه ای نصب شده روی پدال ترمز خودروهاست. عملکرد درست سیستم ESP با کارکرد این سوئیچ ارتباط مستقیمی دارد. معیوب بودن آن و ارسال اطلاعات اشتباه، می تواند علت روشن شدن چراغ esp باشد.

خاموش کردن چراغ esp و فعال کردن سیستم کنترل پایداری

پس از معرفی علت روشن شدن چراغ esp، بررسی راه حل های مناسب برای خاموش کردن این چراغ هشدار ضروری خواهد بود. از بهترین راهکارها برای رفع این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان یا تعویض آن
 • تعمیر یا تعویض سنسور سوئیچ ترمز
 • تعمیر ترمز خودرو

چگونه معیوب بودن سیستم ESP را تشخیص دهیم؟

تشخیص معیوب بودن چراغ esp

تشخیص نرمال بودن یا نبودن روشن شدن چراغ ESP در ارتباط با معیوب یا سالم بودن این سیستم اطلاعات مفیدی ارائه می دهد.

 • چشمک زدن چراغ ESP در شرایط رانندگی در جاده های لغزنده کاملا طبیعی است.
 • روشن بودن این چراغ به طور ثابت و عدم چشمک زدن آن یا رانندگی در سطوح غیر لغزنده، دال بر وجود مشکل در سیستم کنترل پایداری یا ESP است. در این شرایط باید علت روشن شدن چراغ esp را بررسی کرد.

سیستم ESP در کدام خودروهای داخلی وجود دارد؟

سیستم کنترل پایداری به عنوان آپشنی در خودروهای جدید مانند سراتو، ساناتا، سانتافه و … طراحی شده است. تمام برند های خودرو در ایران از این سامانه ایمنی برخوردار نیستند. معدودی از محصولات ایران خودرو مانند تارا و اکثر خودروهای چینی و کره ای مجهز به سیستم کنترل پایداری و کشش هستند.

سخن آخر، با روشن شدن چراغ ESP خودرو چه اتفاقی می افتد؟

در این مقاله علت روشن شدن چراغ esp را در خودروها بررسی کردیم. روشن شدن چراغ esp در ساناتا، سراتو و دیگر خودروهای امروزی، نشان دهنده وجود مشکل در سیستم کنترل پایداری خودرو و غیر فعال شدن آن است. این وضعیت باعث لغزش خودرو در سطوح لغزنده می شود. در این شرایط کنترل وسیله نقلیه دشوار شده و می تواند به تصادف منجر شود.

 در صورت نیاز به تعویض قطعات خودرو خود می توانید در فروشگاه اینترنتی پرشین یدک، قطعات یدکی بدنه و موتوری را با کیفیت رنگ کوره ای خریداری کنید.

سؤالات متداول

علت روشن شدن چراغ esp سراتو، سانتافه و … چیست؟

مشکلات موجود در سیستم ABS خودرو، سنسور حرکت چرخ، سنسور زاویه فرمان و سوئیچ پدال ترمز از رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ esp است.

سیستم ESP در خودروها چه نقشی دارد؟

سیستم کنترل پایداری در کنترل فرمان خودرو، تشخیص انحراف خودرو از مسیر و به حداقل رساندن انحراف آن نقش دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *