نکات فنی خودرو

راه حل های کاربردی برای رفع آفتاب سوختگی ماشین

رفع آفتاب سوختگی ماشین

آفتاب سوختگی ماشین از جمله صدماتی است که می تواند در ظاهر خودرو مشکل جدی ایجاد کند. کاهش شفافیت رنگ بدنه، مات و زردی رنگ ماشین و در نهایت تخریب آن، از جمله مشکلات ایجاد شده توسط این موضوع هستند. در مورادی نیز، رفع آفتاب سوختگی ماشین هزینه های زیادی را به مالک خودرو وارد می کند. از این رو، اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از این آسیب نقش مهمی دارد. گاهی به دلیل عدم توجه به این اقدامات، آسیب های جدی تری در بدنه ایجاد می شود. در صورت عمیق بودن آسیب حاصل از آفتاب سوختگی، تعویض قطعه و خرید بدنه خودرو رنگی و خام بهترین راهکار است.

آفتاب سوختگی ماشین چیست؟

آفتاب سوختگی ماشین، به مفهوم از بین رفتن بخش هایی از رنگ خودرو یا تغییر شکل آن گفته می شود. این آسیب در نتیجه اشعه های مضر خورشید (ماوراء بنفش) ایجاد می شود. رنگدانه های رنگ بدنه ماشین ها، با جذب این اشعه ها تغییر شکل می دهند. این مشکل به طور ویژه برای خودروهای مناطق کویری مشاهده می شود و به عنوان دشمن رنگ ماشین شناخته می شود.

عوامل مؤثر در آفتاب سوختگی ماشین

آفتاب سوختگی ماشین در نتیجه عوامل متعددی تسریع می شود. با توجه به پایین آمدن قیمت خودرو به خاطر این معضل، توجه به برخی نکات برای جلوگیری و رفع آفتاب سوختگی ماشین ضرورت دارد.

1. پارک خودور در مکان های بدون سقف

ممکن است آفتاب سوختگی ماشین، با پارک کردن آن در مکان های غیر مسقف ایجاد شود. نصب سایه بان یا استفاده از چادر ماشین، راهکاری برای پیشگیری از این مشکل است.

2. عدم استفاده از پوشش محافظ خوب

پوشش های محافظتی نامناسب، از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در آفتاب سوختگی ماشین است. برای رفع این مشکل، استفاده از پوشش هایی چون سرامیک، سیلنت و سرامیک واکس که ویژگی محافظت از رنگ بدنه ماشین در برابر اشعه مضر خورشید را دارند، مناسب است چون می توانند از آفتاب سوختگی خودور جلوگیری کنند.

3. نوع رنگ خودرو

رنگ خودرو نقش مهمی در آفتاب سوختگی دارد. تاثیر تخریبی این فاکتور در خودورهایی با رنگ متفاوت، مختلف است. رنگ سفید و مشکی در خودروها، دیرتر تاثیر نور خورشید را نشان می دهد. این تاثیر تخریبی به یکباره ایجاد شده و باعث تخریب لایه رنگ اصلی می شود. در نتیجه، رفع آفتاب سوختگی ماشین در این خودروها به عملیات حرفه ای تری نیاز دارد. تاثیر این آفتاب سوختگی در درب صندوق عقب، درب موتور یا دیگر قسمت های آن ظاهر نامطلوبی ایجاد می کند و خسارت زیادی را به همراه دارد.

4. استفاده از شوینده نامناسب

استفاده از شوینده های خانگی نقش مؤثری در آفتاب سوختگی ماشین دارد. با توجه به دارا بودن اسید سیتریک در این شوینده ها، خشک شدن و ترک رنگ خودروها اتفاق می افتد. این آسیب در خودروهایی چون پژو 206 ،405 یا سایر مدل ها، از جلوه ظاهری ماشین کم می کند. برای رانندگانی که با این مشکل مواجه شده اند و قصد فروش خودور خود را دارند، خرید بدنه رنگی و خام خودور راهکار مناسبی است. با توجه به محل آسیب دیده، خرید درب موتور 206 رنگی، گلگیر، سپر جلو و عقب و سایر قسمت های خودرو از افت قیمت ماشین جلوگیری می کند.

راهکارهای رفع آفتاب سوختگی ماشین بدون رنگ!

برای برطرف کردن آفتاب سوختگی ماشین، راهکارهای متعددی وجود دارد. این روش ها می تواند از تغییر ظاهر رنگ بدنه جلوگیری کند؛ تغییراتی که برای هیچ یک از صاحبان خودرو خوشایند نیست.

1. خودرو را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید

یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش ها برای رفع آفتاب سوختگی ماشین بدون رنگ ، عدم پارک آن در محیط باز و تابش مستقیم آفتاب است. پوشش های مسقف می تواند از تغییر رنگ بدنه در قسمت هایی چون درب موتور، درب ماشین، کاپوت و… جلوگیری کند.

2. از چادر ماشین برای محافظت استفاده کنید

رفع آفتاب سوختگی ماشین با چادر

استفاده از چادر راهکاری ساده اما موثر، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ماشین

چادر یا کاور خودرو می تواند در جلوگیری از آفتاب سوختگی ماشین مناسب باشد. این راهکار به ویژه برای خودروهای گران قیمت به منظور عدم آسیب به قسمت های مختلف آن (درب موتور، درب ماشین و…) بسیار مفید است. این روش می تواند از افت قیمت خودرو به هنگام فروش جلوگیری کند.

3. از لایه نانو سرامیک، غافل نشوید

رفع آفتاب سوختگی ماشین با نانو از روش های رایج امروزی است. استفاده از لایه سرامیکی نانو در بدنه خودرو می تواند از نفوذ اسعه مضر آفتاب و رنگ پریدگی آن جلوگیری کند.

4. خودرو را تمیز نگه دارید!

آلودگی های اسیدی موجود در محیط، تاثییر منفی در رنگ پریدگی خودرو دارد. فضولات پرندگان یا باران های اسیدی از جمله این آلودگی ها هستند. شستن خودورها به طور مرتب می تواند تا حد زیادی در جلوگیری از آفتاب سوختگی ماشین بدون رنگ مؤثر باشد.

5. سطح بدنه را پولیشکاری کنید

از دیگر روش های رفع آفتاب سوختگی ماشین، پولیش سطح بدنه است. این فرایند باید به آرامی و با دقت انجام شود. پس از پولیشکاری، استفاده از دستمال مایکروفیبر می تواند باقی مانده مواد پولیش در سطح بدنه را پاک کند. در واقع رفع آفتاب سوختگی ماشین با پولیش، یکی از بهترین روش ها برای برطرف کردن آفتاب سوختگی است.

آیا رفع آفتاب سوختگی ماشین در خانه امکان پذیر است؟

برطرف کردن آفتاب سوختگی ماشین در خانه با انجام چند مرحله زیر به سادگی امکان پذیر است. تنها نکته مهم، دقت بالا در انجام هر یک از مراحل ذکر شده است.

1. شستشوی کامل خودرو

در این مرحله، هر گونه آلودگی یا گرد و خاک در سطح خودرو باید کاملا رفع شود. پس از شستشو، سطح خودرو با دستمال مخصوص (مایکروفیبر) پاک شود.

2. سنباده زدن محل های رنگ سوخته

برای آفتاب سوختگی های شدید، سنباده زدن بسیار اهمیت دارد. این مرحله باید با استفاده از سنباده ای دانه درشت صورت گیرد.

3. استفاده از مایع ضد زنگ

پس از سنباده زنی، استفاده از مایع ضد زنگ برای رفع آفتاب سوختگی ماشین ضرورت دارد. این مایع باید به صورت دورانی دور تا دور بدنه خودرو زده شود تا پوششی در کل بدنه خودرو ایجاد کند.

4. پولیشکاری بدنه

رفع آفتاب سوختگی ماشین با پولیش، در ادامه سنباده زدن و حذف نقاط آفتاب سوخته انجام می شود. ابر اسفنجی یا دستمال آغشته به مواد پولیش، این بار هم باید به صوت دورانی دور تا دور خودرو زده شود. 

5. استفاده از پوشش مناسب خودرو

در آخرین گام جهت رفع آفتاب سوختگی ماشین بدون رنگ در خانه، اقدامات حفاظتی جهت جلوگیری از آسیب اشعه های مضر ضرورت دارند. از مهم ترین این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از کاور خودرو
  • واکس های مخصوص بدنه
  • پوشش های سرامیکی نانو

رفع آفتاب سوختگی ماشین نقره ای

رفع آفتاب سوختگی ماشین نقره ای

بر طرف کردن آفتاب سوختگی ماشین نفره ای رنگ، در مقایسه با رنگ های دیگر خودرو، دشوارتر است. در این رنگ از خودروها، ترمیم رنگ بخش آسیب دیده به سختی انجام می شود. این موضوع، اهمیت اقدامات محافظتی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ماشین های نقراه ای را نشان می دهد.

رفع آفتاب سوختگی ماشین مشکی

خودروهایی با رنگ مشکی، در مقایسه با خودروهای رنگ روشن، به صورت تخصصی باید نگهداری شوند. با توجه به جذب بالای نور خورشید و گرمای آن توسط این رنگ خودروها، آفتاب سوختگی های شدیدتری در آنها اتفاق می افتد. آفتاب سوختگی ماشین مشکی به ویژه در مناطقی با آب و هوای گرم تابستان شدیدتر است.

رفع آفتاب سوختگی ماشین مشکی با توجه به اقدامات ذکر شده برای جلوگیری از این آسیب امکان پذیر است. برای افرادی که به طور مدام خودرو خود را در زیر ور خورشید پارک می کنند، پولیش و واکس بدنه با مواد نانو می تواند از آسیب حاصل اشعه های مضر خورشید جلوگیری کند.

سخن اخر

حفظ ظاهر خودرو و کیفیت و شفافیت آن، نقش بسیار مؤثری در ارزش ماشین به هنگام فروش دارد. انجام اقدامات پیشگیرانه ذکر شده در این مقاله جهت رفع آفتاب سوختگی ماشین ضرورت دارد. در صورتی که آسیب هایی جدی از طریق اشعه های مضر خورشید در خودرو شما ایجاد شود، مراجعه به یک متخصص می تواند در جلوگیری از افت ظاهر و قیمت خودرو شما مفید باشد.

چنانچه با انجام هر گونه اقدامات حفاظتی جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی، صدمات وارد شده قابل ترمیم نباشند، جهت خرید قطعات یدکی خودرو با بهترین کیفیت می توانید به فروشگاه پرشین یدک مراجعه کنید.

سؤالات متداول

پوشش های مناسب برای رفع آفتاب سوختگی ماشین کدامند؟

استفاده از کاور خودرو، واکس های مخصوص بدنه و پوشش های سرامیکی نانو، بهترین پوشش برای خودروها می باشند.

روش های برطرف کردن آفتاب سوختگی ماشین مشکی چیست؟

پولیش و واکس بدنه با مواد نانو می تواند از آسیب حاصل از اشعه های مضر خورشید در این خودروها جلوگیری کند. (سایر راهکارهای ذکر شده جهت رفع آفتاب سوختگی ماشین بدون رنگ هم می توانند مفید باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *