نکات فنی خودرو

رفع استرس موقع امتحان رانندگی با 16 راز ساده

غلبه بر استرس امتحان رانندگی

ترس و استرس در امتحان رانندگی از جمله مواردی است که اکثر افراد به ویژه خانم ها با آن روبرو هستند. ترس با تاثیر بر سیستم عصبی عملکرد فرد را مختل می کند. از این رو، این شرایط می تواند فرد را از ارائه یک آزمون موفقیت آمیز بازدارد. رفع استرس موقع امتحان رانندگی می تواند ضمن متعادل کردن شرایط حین آزمون، نتیجه ای ثمربخش را برای فرد به همراه داشته باشد.

علاوه بر آمادگی فرد، عملکرد صحیح بخش فنی نیز برای موفقیت در آزمون حائز اهمیت است؛ چرا که این فاکتور می تواند اطمینان فرد را از حیث سالم بودن خودرو فراهم کند. معاینه فنی خودرو، از جمله مواردی است که با فراهم کردن این اطمینان، شرایطی بدون استرس را برای فرد ایجاد می کند.

به دنبال چه چیزی هستید؟ پنهان

روش های رفع استرس موقع امتحان رانندگی

روش هایی برای غلبه بر ترس در امتحان رانندگی

شرکت در هر آزمونی با استرس همراه می باشد. این شرایط کاملا طبیعی است. اما در شرایطی که این استرس بر عملکرد و بازدهی شما تاثیر منفی داشته باشد، بر اعصاب خود مسلط نخواهید بود. اشکالاتی چون صدای ناک موتور، لرزش فرمان، سیستم ترمز و … می توانند با به هم ریختن شرایط روحی فرد، باعث ایجاد استرس حین رانندگی شوند. در این شرایط است که باید به فکر چاره ای برای حل مشکل باشید.

1. اعتماد به نفس تان را تقویت کنید

اعتماد به نفس مهم ترین فاکتوری است که می تواند به موفقیت در هر آزمونی کمک کند. وقتی از طرف مربی برای آزمون انتخاب می شوید، مطمئنا شما به اندازه کافی مهارت لازم را در این حوزه کسب کرده اید. با توجه به این واقعیت، شما دیگر به یادگیری بیشتر نیاز نداشته اید. توجه به همین واقعیت می تواند برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی تان مفید باشد.

2. پیش از آزمون، استراحت کافی داشته باشید

برای اینکه انرژی کافی در روز امتحان را داشته باشید، استراحت کافی داشته باشید. این شرایط به تمرکز بهتر شما در روز آزمو ن و تسلط بر اعصابتان مؤثر خواهد بود.

3. سبک رانندگی خود را تغییر ندهید

برای شرکت در آزمون رانندگی، همان روش قبلی خود را بکار ببرید. دقیقا همان چیزهایی را که در طی دوره یادگرفته اید، مورد توجه قرا ر دهید. در غیر اینصورت، استرس ایجاد شده می تواند تمرکز شما را حین رانندگی از بین ببرد.

4. در آزمون آزمایشی رانندگی شرکت کنید

غلبه بر استرس امتحان رانندگی با شرکت در آزمون آزمایشی

شرکت در یک آزمون آزمایشی، یکی از راه های رفع استرس موقع امتحان رانندگی است. قرار گرفتن در این شرایط، به غلبه بر استرس آزمون رانندگی کمک مؤثری می کند. این روش به ویژه برای افرادی که عادت راهنمایی گرفتن از مربی خود حین رانندگی را دارند، بسیار مفید خواهد بود.

5. به محل آزمون خود بروید

برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی، حتما قبل از برگزاری آزمون، به محل آن بروید. به این ترتیب، با منطقه آزمون خود آشنا شده و به آن عادت می کنید. عدم توجه به این نکته می تواند شما را عصبی و مضطرب کند.

6. در روز آزمون تمرینات تنفسی انجام دهید

تمرینات تنفسی برای غلبه بر ترس و استرس مفید هستند. برای شرکت در آزمون، نفس های عمیق بکشید. روی دم و بازدم تان متمرکز شوید تا تاثیر آرامش بخشی دریافت کنید.

7. پیش از آزمون نوشیدنی های کافئین دار مصرف نکنید

کافئین از جمله مواد غذایی است که باعث افزایش سطح اضطراب می شود. قهوه از جمله نوشیدنی هایی است که سرشار از کافئین است. بنابراین، برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی نباید نوشیدنی هایی چون قهوه در روز آزمون مصرف شوند.

8. خوراکی های آرامش بخش بخورید

مواد غذایی غنی از ویتامین B به آرامش اعصاب کمک می کند. موز از جمله این مواد غذایی است. این ماده غذایی به دلیل داشتن تریپتوفان و پتاسیم بالا، باعث متعادل شدن ضربان قلب و ارسال اکسیژن اضافی به مغز می شود.

9. چک لیستی از اشتباهات رایج خود در رانندگی تهیه کنید

سعی کنید تمام اشتباهاتی که در طی دوره آموزشی انجام داده اید، را در لیستی ثبت کنید. این روش به شما کمک می کند تا برای کسب موفقیت در آزمون رانندگی، از تکرار این اشتباهات اجتناب کنید.

10. به سیگنال های دریافتی از رانندگان دیگر دقت کنید

به سیگنال هایی که از سمت رانندگان دریافت می کنید، بازخورد مناسبی نشان دهید. برای انجام این عمل باید شناخت کافی از تمام علائم مورد نیاز در رانندگی را داشته باشید. این موضوع شانس قبولی شما را در آزمون بیشتر می کند.

11. نسبت به شرایط اطراف خود آگاهی داشته باشید

برای یک رانندگی مناسب، به کاربرد هر وسیله هشدار یا کمکی توجه کنید. به عنوان مثال، برای تغییر مسیر از راهنما استفاده کنید. برای پایش مسیر رانندگان در طول مسیر، به آینه توجه نمایید. در بدو نشستن پشت فرمان، حتما کمربند ایمنی خود را ببندید. عدم توجه به این نکات باعث رد شدن شما در آزمون می شود.

12. مثبت فکر کنید

برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی، تجسم کردن و افکار مثبت را در اولویت قرار دهید. با تصور سپری کردن شرایطی چون مانورهای دشوار در رانندگی و مقابله با ترافیک های سنگین، ذهن تان را تقویت کنید. این افکار مثبت اضطراب شما را حین آزمون کاهش می دهد.

13. برای اتفاقات غیر منتظره آمادگی لازم را داشته باشید

مهارت واکنش مناسب در وضعیت های مختلف، یکی از نکات حساس در رانندگی است. برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی، این مهارت را در خود پرورش دهید. به عنوان مثال، در زمان نزدیک شدن یک ماشین به صورت ناگهانی به شما لازم است تا بر اعصاب خود مسلط باشید. در این شرایط درست و منطقی رفتار کنید.

14. در روز آزمون با خواندن کتاب یا یک بازی خود را سرگرم کنید

بیشترین نگرانی و استرس در روز آزمون، مربط به زمانی است که در صف انتظار برای ورود به امتحان به انتظار نشسته اید. در این شرایط، با خواندن یک کتاب یا انجام یک بازی در گوشی همراهتان خود را سرگرم کنید.

15. پیش از آزمون تمرین کافی داشته باشید

تمرین کردن از نکاتی است که توجه به آن برای کاهش خطاهای شما مفید خواهد بود. تمرین زیاد، علاوه بر تسلط و آمادگی بیشتر شما در روز آزمون، استرس تان را هم کمتر می کند.

16. محکرها را کنترل کنید

غلبه بر استرس امتحان رانندگی را با چک کردن همه چیز و کنترل بر موارد از بین برنده تمرکزتان بدست آورید:

  • برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی، رادیو یا ضبط اتومبیل را خاموش کنید.
  • قبل از حرکت، آینه ها را رصد کنید تا دید خوبی داشته باشید.
  • سرعتی متعادل داشته باشید. خیلی کند یا خیلی سریع حرکت نکنید.
  • چراغ جلو خودرو، چراغ خطر و راهنما را حتما چک کنید.
  • به علائم راهنمایی رانندگی توجه کنید؛ به ویژه در مکان هایی که نیاز به حفظ یک محدوده سرعت خاص است.
  • استفاده از موبایل را حین رانندگی فراموش کنید.
  • اگر کاری می تواند به کاهش استرس شما کمک کند، حتما مد نظر قرار دهید؛ مانند پایین دادن شیشه برای تنفس هوای تازه

سخن آخر، با تمرین کردن بر استرس خود در آزمون رانندگی غلبه کنید

تمام تلاش خود را برای کسب مهارت کافی در رانندگی به کار ببرید. تمرین کردن، کلید طلایی موفقیت در این آزمون است. تمرین زیاد مهم ترین فاکتور برای رفع استرس موقع امتحان رانندگی می باشد. هر چه بیشتر بترسید یا این کار را در ذهن تان بزرگ و سخت جلوه دهید، شانس موفقیت تان را کاهش خواهید داد.

برای تمرین کردن پیش از آزمون، از ایمنی و عملکرد صحیح بخش فنی خودرو خود اطمینان حاصل کنید. در صورت بروز مشکل در این زمینه یا نیاز به تعویض قطعات بدنه و موتوری خودروی خود، می توانید با مشاوران پرشین یدک در ارتباط باشید. در این فروشگاه می توانید بهترین قطعات موتوری و بدنه فلزی رنگ کوره ای را با گارانتی 50 ماهه خریداری کنید.

سؤالات متداول

کنترل محکرها در امتحان رانندگی به چه مواردی اشاره دارد؟

بازدید آینه ها، بستن کمربند ایمنی، بررسی چراغ های خطر و راهنما، عدم استفاده از موبایل و خاموش کردن رادیو یا ضبط

جهت رفع استرس موقع امتحان رانندگی چه تغذیه ای مناسب است؟

مواد غذایی غنی از ویتامین B ماند موز و عدم مصرف مواد کافئین دار

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *