دسته بندی نشده

علت بخار کردن شیشه ماشین چیست؟ (3 راهکار فوری رفع بخار شیشه ماشین)

بخار کردن شیشه ماشین | روش های رفع بخار شیشه ماشین

یکی از چالش هایی که همیشه رانندگان خودرو در فصول مختلف سال به خصوص زمستان با آن مواجه هستند، بخار کردن شیشه ماشین آن هاست. شاید رفع بخار شیشه ماشین در فصول گرم با استفاده از بهترین تیغه برف پاک کن، برایتان راحت باشد اما در روزهای سرد سال، مطمئنا با مشکل روبرو خواهید شد و نیاز است تکنیک هایی جهت جلوگیری از بخار شیشه ماشین را فراگیرید. در این مقاله روش هایی بیان شده است، تا شما بتوانید بخارگرفتگی شیشه را سریع و راحت از بین ببرید و از بروز آن جلوگیری کنید.

آیا علت بخار كردن شيشه ماشين را می دانید؟

به طور کلی علت بخار كردن شيشه ماشين، به اختلاف دما و رطوبت موجود بستگی دارد. این اختلاف دما در فصل های زمستان و تابستان که هوای بیرونی و داخلی خودرو متفاوت است، بیشتر ایجاد می شود. در واقع می توان گفت: عواملی مانند تنفس و تعرق افراد، رطوبت کفش ها و لباس ها، هوای شرجی، مه و … موجب بخار کردن شیشه ماشین یا انجام فرایند میعان می شود.

شیشه ها، بهترین مکان خودرو برای میعان (تبدیل مایع به بخار) می باشند.

معرفی 3 روش سریع برای رفع بخار شیشه ماشین

تا به اینجا مقاله متوجه شدیم علت بخار کردن ماشین، اختلاف دمای محیط داخلی و خارجی می باشد. پس واضح است برای رفع این مشکل، باید از روش هایی استفاده کنیم که این اختلاف دما را کاهش دهد.

روش اول، دمای داخل خودرو را تنظیم کنید

جلوگیری از بخار شیشه ماشین

اولین روش برای رفع بخار شیشه ماشین، تنظیم دمای داخل اتومبیل است. اگر در فصل تابستان، شیشه های ماشین دچار بخار شده باشند، شما به سرعت می توانید با استفاده از برف پاک کن، قطرات ایجاد شده را پاک کنید، سپس یکی از شیشه هارا پایین داده و اختلاف دما را کاهش دهید. اما در زمستان به دلیل سرد بودن هوا، ممکن است پایین دادن شیشه خیلی خوشایند نباشد. از همین رو بهتر است درجه بخاری ماشین خود را کمتر کرده و سرعت فن را افزایش دهید.

روش دوم، از فن خودرو استفاده کنید

در هر فصلی که باشید، استفاده از فن خودرو برای رفع بخار شیشه جوابگو خواهد بود. تنها نکته ای که در این روش وجود دارد، تنظیم کردن دریچه هوا به سمت شیشه ها است.

روشی سریع و مطمئن برای رفع بخار شیشه ماشین در تمام فصول!

روش سوم، از یخ ساز استفاده کنید

این روش بیشتر در فصل زمستان در زمینه آموزش رانندگی در برف مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که هوای بیرون از داخل ماشین سردتر است، شما می توانید یخ ساز خودرو خود را روشن کنید و هوای گرم را به شیشه جلو بفرستید تا به مرور رطوبت ایجاد شده تبخیر و از بخار کردن شیشه ماشین جلوگیری شود.

راهکارهای رفع بخار شیشه خودرو در زمستان چیست؟

در زمستان به دلیل اختلاف دمایی که بین هوای داخل و خارج ماشین رخ می دهد، شیشه ها دچار بخار می شوند. برای رفع سریع این بخارگرفتگی، می توانید مقداری هوای بیرون را از طریق شیشه های جانبی یا درب ماشین وارد خودرو کنید یا از دریچه های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین استفاده نمایید. همچنین می توانید فن خودرو خود را روشن کرده و میزان گرمایش را پایین آورید.

بخار شیشه ماشین در تابستان، چگونه رفع می شود؟

همانطور که می دانید بخار کردن شیشه ماشین، دلایل مختلفی دارد. در هوای گرم تابستان، به علت برخورد هوای گرم بیرون با شیشه های سرد و خنک ماشین، بخار روی آن ها ایجاد می شود. برای از بین بردن این قطرات آب، بهتر است کمی از قدرت کولر خود کم کنید تا اختلاف دما کاهش یابد یا آن را به سمت شیشه ها تنظیم کنید. همچنین می توانید از طریق یکی از شیشه ها، هوای بیرون را به داخل ماشین وارد کنید.

آیا جلوگیری از بخار شیشه ماشین، امکان پذیر است؟

لازم است بدانید در بخار کردن شیشه های خودرو، فرایند میعان (تبدیل مایع به بخار) صورت می گیرد. شما می توانید از موادی استفاده کنید که جلوی انجام این فرایند را بگیرد و یا مانع از تشکیل آن شود. در ادامه راهکارهای جلوگیری از بخار شیشه ماشین را برای شما بیان می کنیم که بهتر است قبل از حرکت، در ابتدای روز به جهت جلوگیری از بخار کردن شیشه ماشین انجام دهید.

روش اول، جلوگیری از بخار شیشه با سیب زمینی خام

در این روش ابتدا باید، شیشه های اتومبیل خود را تمیز کنید، سپس یک سیب زمینی خام را از وسط نصف کرده و آن را روی شیشه ماشین بکشید. بعد از اینکه لایه سیب زمینی روی شیشه خشک شد، می توانید حرکت کنید.

روش دوم، رفع بخار شیشه ماشین با استفاده از مایع ظرفشویی

جلوگیری از بخار شیشه ماشین با مایع ظرفشویی

در این روش، شما باید یک دستمال یا ابر تمیز را به مقداری صابون، فوم اصلاح یا مایع ظرفشویی آغشته کنید. سپس آن را روی سطح شیشه بکشید و در نهایت با یک دستمال خشک دیگر آن را پاک کنید. این کار تاثیر فوق العاده ای در جلوگیری از بخار شیشه ماشین دارد.

روش سوم، استفاده از محلول ضد بخار شیشه ماشین

شما می توانید برای جلوگیری از بخار کردن شیشه ماشین، یک محلول دست ساز درست کرده و آن را روی شیشه ها اسپری کنید. برای ساخت این محلول، فقط کافی است آب و سرکه را به میزان مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و در آخر چند قطره آبلیمو و مایع ظرفشویی داخل آن بریزید.

روش چهارم، استفاده از سنگ نمک در خودرو

یکی دیگر از راه های جلوگیری از بخار کردن شیشه ماشین، استفاده از سنگ نمک است. در این روش شما باید مقداری سنگ نمک ریز را درون یک جوراب یا پارچه مناسب بریزید و آن را درون خودرو قرار دهید. این کار باعث می شود نمک، تمام رطوبت هوای داخل ماشین را جذب خود کند.

علاوه بر نمک، شما می توانید خاک گربه خریداری کرده و آن را داخل پارچه ای بریزید و درون خودرو قرار دهید.

روش پنجم، جلوگیری از بخار شیشه با استفاده از اسپری ضد بخار

خرید اسپری ضد بخار مزیت های زیادی دارد. برای مثال شما می توانید آن را از در هر فصلی استفاده کنید و جلوی بخار کردن شیشه ماشین را بگیرید. مزیت دیگر اسپری ضد بخار این است که استفاده از آن نه تنها مانع بخار کردن می شود بلکه از نفوذ اشعه های مضر خورشید جلوگیری می کند. اگر تا الان خودرو شما در مقابل اشعه های مضر خورشید بوده است نگران نباشید، رفع آفتاب سوختگی ماشین با استفاده از روش های جدید امکان پذیر است.

روش ششم، استفاده از ماده معدنی سیلیکا

شاید تا به حال درون خریدهای خود، بسته های کاغذی مشاهده کرده باشید. این بسته ها دارای ماده معدنی سیلیکا می باشند که از ایجاد رطوبت جلوگیری می کند. توصیه می شود این بسته ها را دور نیندازید و آن ها را در جایی از خودرو خود قرار دهید.

در آخر، جلوگیری از بخار شیشه ماشین با ساده ترین روش ها

شاید افراد علت بخار كردن شيشه ماشين را بدانند اما در فصل های سرد سال در رفع بخار شیشه ماشین دچار مشکل شوند. با بکارگیری روش های بیان شده مانند، تنظیم دمای داخل خودرو، استفاده از فن ماشین و … دیگر نگران بخار کردن شیشه ماشین خود نباشید! شما با ساده ترین تکنیک ها مانند استفاده از سنگ نمک، خاک گربه، صابون، محلول ضد بخار و غیره می توانید از بخار شیشه ماشین جلوگیری کنید. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله از پرشین یدک، تولید کننده قطعات و لوازم جانبی خودرو به تمامی سوالات شما در زمینه بخار گرفتن خودرو پاسخ دهیم.

سوالات متداول

روش های سریع رفع بخار شیشه ماشین چیست؟

به طور کلی سه روش سریع برای رفع بخار شیشه ماشین در فصول مختلف وجود دارد. برای آشنایی با روش های بیان شده کلیک کنید.

چه راه هایی برای جلوگیری از بخار شیشه ماشین وجود دارد؟

در این مقاله، 6 راهکار به جهت جلوگیری از بخار شیشه ماشین بیان شده است. این تکنیک ها شامل استفاده از خاک گربه، اسپری ضد بخار، محلول دست ساز، سیب زمینی و غیره می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *