اخبار خودرو

شماره کوبی سیلندر (چگونه سیلندر ماشین خود را شماره گذاری کنیم؟)

شماره کوبی سیلندر، مراحل تعویض سیلندر خودرو

شماره کوبی سیلندر، حک کردن شماره موتور ماشین روی سیلندر تعریف می شود. با توجه به قانون مصوب سال 89 مربوط به رسیدگی به تخلفات رانندگی، تعویض قطعات اصلی در تمامی وسایل نقلیه، باید با مجوز راهنمایی و رانندگی انجام شود. تعویض قطعاتی چون اتاق خودرو، موتور، شاسی و حتی تغییر رنگ، بدون داشتن این مجوز، ممنوع است. بنابراین، با بروز تصادف و صدمه به قطات اصلی خودرو، باید پس از گذراندن مراحل اداری تعویض بلوک سیلندر و اخذ مجوز برای تعویض قطعات اقدام کند. بدنه خودرو رنگی و خام می تواند بهترین راهکار برای تعویض قطعات و ایجاد ظاهری نو در خودرو باشد.

مدارک مورد نیاز برای شماره کوبی سیلندر

برای تعویض و شماره کوبی سیلندر باید با مدارک زیر به پلیس راهور مراجعه شود:

  • خودرو و مدارک مربوط به آن
  • مدارک هویتی مالک خودرو (کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه یا گذرنامه معتبر)
  • بیمه شخص ثالث
  • مدارک معتبر مربوط به معاینه فنی
  • عدم خلافی خودرو
  • احراز محل سکونت مالک وسیله نقلیه
  • فاکتور معتبر کارخانه یا شرکتی که سیلندر خریداری شده است.

مراحل تعویض سیلندر خودرو

پس از صدور اجازه تعویض موتور خودرو توسط پلیس راهور و تایید ادعای سوختگی، نشتی و فرسوده شدن سیلندر توسط کارشناس، مراحل تعویض سیلندر خودرو یا تعویض موتور قابل انجام است.

با تایید پلیس راهور، مالک خودرو برای طی مراحل شماره کوبی سیلندر، می تواند از نمایندگی های شرکت خودروسازی، سیلندری جدید دریافت و نصب کند. پس از نصب، باید مالک خودرو به پلیس راهور برای تایید مجدد مراجعه کند تا مراحل اداری تعویض بلوک سیلندر در سند ذکر شود.

تعویض سیلندر موتور ماشین بدون داشتن مجوز جرم محسوب می شود. تعویض سیلندر بدون حک شماره موتور ماشین مشمول پرداخت جریمه ای بالغ بر یک چهارم تا یک هشتم قیمت قطعه خواهد بود.

شماره کوبی روی سیلندر و شاسی خودرو

شماره کوبی سیلندر در سیلندرهای تهیه شده از شرکت های خودروسازی انجام می شود. در صورت خرید سیلندر از مکان هایی غیر از شرکت های خودروسازی، باید برای شماره گذاری سیلندر به مراکز حک شماره موتور مراجعه شود.

برای تهیه سیلندر برای اتومبیل های خارجی یا برند های خودرو در ایران که تولیدشان متوقف شده است، می توان از طریق استفاده از بلوک سیلندرهای دست دوم اقدام کرد. در این حالت، باید صورت جلسه اوراق وسیله نقلیه از پلیس راهور در مدارک مورد نیاز شماره گذاری سیلندر اضافه شود. شاسی یا سیلندر اتومبیل های خارجی را می توان از واردکنندگان خودرو نیز خریداری کرد. در این شرایط، باید فاکتور گمرکی در مدارک لازم برای حک شماره موتور خودرو وجود داشته باشد.

برای قطعات وارد شده خودرو از خارج کشور یا قطعات دست دوم، باید شماره‌کوبی سیلندر ماشین انجام شود.

نحوه کوبیدن شماره موتور خودرو

کوبیدن شماره موتور خودرو

شماره گذاری سیلندر ماشین یا کوبیدن شماره موتور خودرو باید پس از انجام مراحل قانونی آن انجام شود. نحوه شماره کوبی سیلندر در گذشته با جدا کردن موتور خودرو و حمل خودرو به مراکز حک شماره موتور بوده است. در حال حاضر، نحوه کوبیدن شماره موتور خودرو دشواری قبل را برای مالک به همراه ندارد. امروزه، با حضور متخصص در این مراکز، شماره کوبی موتور سیکلت یا سایر وسایل نقلیه در محل و بدون جدا کردن موتور امکان پذیر است.

شماره کوبی سیلندر و شاسی با استفاده از دستگاه حکاکی پرتابل و به دو روش استاندارد حکاکی سوزنی و حکاکی اسکرایب انجام می شود.

سخن آخر، چرا شماره گذاری سیلندر و شاسی خودرو حائز اهمیت است؟

شماره کوبی سیلندر و شاسی خودرو به دلایل امنیتی از جمله ردیابی خودرو اهمیت دارد. شماره حک شده روی قطعات اصلی خودرو از جمله سیلندر موتور و شاسی، برای شناسایی اتومبیل مهم تلقی می شود. از سوی پلیس راهور، استانداردهایی برای خودورسازان جهت یکسان سازی حکاکی شماره سیلندر و شاسی تعریف می شود. کلیه شرکت های خودروساز موظف به رعایت این استانداردها هستند.

در این شرکت ها بعد از اخذ مجوز کوبیدن شماره موتور خودرو از راهور، با توجه به موارد ثبت شده پروسه تولید انجام می شود. به این شکل، در صورت هر گونه تقلب یا جعل در این موارد، توسط پلیس به آسانی قابل شناسایی است. در پرشین یدک می توانید کلیه قطعات یدکی بدنه و موتوری خودرو را با بالاترین کیفیت و تکنیک رنگ کوره ای خریداری کنید.

سؤالات متداول

مدارک مورد نیاز برای شماره کوبی سیلندر چیست؟

برای تعویض و شماره گذاری سیلندر ماشین باید به همراه خودرو، مدارک آن و مدارک هویتی خودتان (شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه یا گذرنامه معتبر) به پلیس راهور مراجعه کنید. مراجعه نماینده قانونی مالک خودرو به جای او با به همراه داشتن وکالتنامه قانونی و معتبر نیز امکان‌پذیر است.

مراحل تعویض سیلندر خودرو کدامند؟

با تایید پلیس راهور، مالک خودرو برای طی مراحل شماره کوبی سیلندر، می تواند از نمایندگی های شرکت خودروسازی، سیلندری جدید دریافت و نصب کند. پس از نصب، باید مالک خودرو به پلیس راهور برای تایید مجدد مراجعه کند تا مراحل اداری تعویض بلوک سیلندر در سند ذکر شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *