دسته بندی نشده

آنچه باید در مورد مزایا و معایب رنگ کوره ای بدانید!

با مزایا و معایب رنگ کوره ای آشنا شوید

رنگ کوره ای در دسته رنگ های صنعتی قرار می گیرد و کاربردهای بسیار زیادی دارد. رنگ کوره ای را می توان به عنوان یکی از بهترین رنگ های صنعتی نام برد. از این نوع رنگ در گذشته فقط برای تولیدات انبوه استفاده می شد، اما اکنون، در مصارف گوناگونی مانند رنگ کردن اجسام تزئینی کوچک یا بزرگ کاربرد دارد. از همین رو در این مطلب به مزایا و معایب رنگ کوره ای که در دو نوع پودری و مایع در بازار موجود می باشد، می پردازیم.

لازم است بدانید رنگ کوره ای از نظر ظاهر هیچ فرقی با دیگر رنگ های موجود ندارد و تفاوت آن را هنگام کار احساس خواهید کرد. از پرکاربرد ترین مصارف رنگ کوره ای می توان به صنعت ماشین سازی اشاره کرد. متخصصان با استفاده از رنگ کوره ای بر روی بدنه خودرو رنگی و خام، ظاهر آن را یکدست و زیبا می کنند.

رنگ کوره ای چیست؟

قبل از دانستن مزایا و معایب رنگ کوره ای، به تعریف کاربردی این نوع رنگ می پردازیم. اگر شما قصد رنگ آمیزی سطوح فلزی را دارید، رنگ کوره ای گزینه بسیار خوبی است. از مهم ترین خصوصیات این رنگ می توان به آسیب نرساندن به محیط زیست و افراد در ارتباط با آن، اشاره کرد. بسته به نیاز و کاربرد می توانید نوع رنگ کوره ای را انتخاب کنید، اما پیشنهاد می شود برای محصولات فلزی از رنگ پودری استفاده شود. نکته قابل توجه این است که کارگاه های تولید رنگ کوره ای، باید دمای محیط خود را به صورت یک دست بین 23 و 24 درجه نگه دارند.

معرفی انواع رنگ کوره ای

رنگ کوره ای در دو نوع پودری و مایع عرضه می شود. هر کدام از این رنگ ها، ویژگی خاص خود را داشته و در مصارف مختلفی مانند رنگ کردن گلگیر جلو، سپر، درب ماشین و غیره به کار می روند. در ادامه مشخصات رنگ کوره ای پودری و رنگ کوره ای مایع را به شما معرفی می کنیم.

1. رنگ کوره ای پودری، بهترین رنگ صنعتی

مزایا و معایب رنگ کوره ای پودری

رنگ پودری از مزیت ها و کاربردهای زیادی برخوردار است که همین، سبب پرطرفدار بودن آن می شود. این رنگ، به صورت پودرهای بسیار ریز و خشک تولید می شود و متخصصان، توسط دستگاهی مخصوص آن را با فشار زیاد بر روی سطح مورد نظر پخش می کنند تا سریع پخته شده و در نهایت رنگی با کیفیت و پایدار بدست آید.

در موضوع مزایا و معایب رنگ کوره ای باید بدانید، رنگ کوره ای پودری، بهترین نوع رنگ صنعتی است که بیشتر در صنایع فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین مرحله برای استفاده از رنگ پودری، زیرسازی مناسب می باشد که در چسبندگی رنگ روی سطوح مختلف تاثیر بسزایی می گذارد. لازم است بدانید، زمان مورد نیاز برای حرارت دادن به پودرها 10 دقیقه و دمای آن باید بالای 200 درجه باشد.

با معایب و مزایا رنگ کوره ای پودری آشنا شوید

با توجه به ویژگی هایی که برای رنگ کوره ای پودری گفته شد، برای کاربردهای خاص از جمله رنگ آمیزی مبلمان فلزی، بدنه و درب ماشین، لوازم منزل بسیار مناسب هستند. در ادامه معایب و مزایا رنگ کوره ای پودری، به صورت نکته وار بیان شده است.

مزیت رنگ گوره ای پودری

 • اگر رنگ پودری به درستی روی سطح پوشش داده شود، مقاوم تر از باقی رنگ ها عمل می کند و با ضربه یا خط، آسیب نمی بیند.
 • این رنگ، به دلیل عدم استفاده از حلال هایی مانند تینر، به طبیعت و افراد آسیبی نمی رساند.
 • در کارخانه ها هنگام تولید، سعی بر چسبندگی این نوع رنگ دارند که به همین دلیل، باعث مقاومت بالای آنها می شود.
 • از ویژگی مهم رنگ کوره ای پودری، می توان به خاصیت ضد آب بودن آن نسبت به رنگ های مایع اشاره کرد.
 • برای پوشش نقص های فلزات، می توان در دو مرحله رنگ آمیزی را انجام داد.
 • قیمت به صرفه و ارزان نسب به سایر رنگ ها از مزایا رنگ کوره ای پودری محسوب می شود.
 • رنگ های کوره ای پودری شستشوی آسانی دارند.
 • می توانید این نوع رنگ را مثل انواع دیگر با هم ترکیب کنید.
 • این پوشش از کیفیت عالی و براقیت خاصی برخوردار است.

معایب رنگ کوره ای پودری

 • به دلیل روش مذاب در هنگام تولید رنگ، شما نمی توانید بعد از اتمام تولید، آن را تغییر دهید.
 • جامد بودن این نوع رنگ، هنگام پاشیده شدن بر سطح مورد نظر، کمترین ضخامت را (25 میکرون) تشکیل می دهد، اما رنگ مایع قابلیت پوشش تا 10 میکرون را دارد.
 • بعد از رنگ آمیزی، قطعات را داخل کوره با دمای 200 درجه قرار می دهند، به همین دلیل امکان رنگ کردن قطعات خیلی بزرگ وجود ندارد.
 • تنها در صورتی پخته یا خشک می شوند که دما به 180 درجه سانتی گراد برسد.

2. رنگ کوره ای مایع، قابل استفاده در سطوح مختلف

مزایا و معایب رنگ کوره ای مایع

این رنگ به صورت مایع توزیع می شود. رنگ مایع کوره ای، مانند به وسیله پیستوله و کمپرسور بر روی سطوح مختلف پخش می شود. اگر تصمیم دارید برای رنگ آمیزی از رنگ کوره ای مایع استفاده کنید، باید مراحل آن را که شامل زیر سازی، اجرای رنگ پایه و گذاشتن پوشش محافظ روی آن است، رعایت کنید. همچنین لازم است بدانید، رنگ مایع مانند پودری، زمان و دمای مشخصی دارد.

مزایا رنگ کوره ای مایع

در موضوع مزایا و معایب رنگ کوره ای مایع می توان گفت: رنگ کوره ای مایع در مقایسه با سایر انواع رنگ ها، ارزان به حساب می آید و در برابر ضربه بسیار مقاوم است. از جمله مزیت های رنگ مایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای خشک شدن نیاز به زمان طولانی ندارد و حداکثر تا 24 ساعت در هوای آزاد خشک می شود.
 • اگر از رنگ راضی نبودید، می توانید آن را عوض کرده و رنگ دیگری را جایگزین کنید.
 • نسبت به دیگر رنگ ها، به صرفه و ارزان تر است، به همین دلیل در بیشتر کارها از این نوع استفاده می شود.
 • برای استفاده از این نوع رنگ، لازم نیست تجهیزات یا وسایل گرانی را تهیه کنید.
 • امکان استفاده برای تمامی سطوح مختلف وجود دارد.
 • نسبت به رنگ پودری، وزن کمتری برای لایه گذاری دارد.

معایب رنگ مایع کوره ای

از رنگ های کوره ای در صنایع مبلمان سازی و بخصوص ماشین سازی برای رنگ کردن سپر ماشین و اجزای دیگر خودرو استفاده می شود. یکی از معایب مطرح شده در مورد رنگ مایع این است که با قیمت های پایین و کیفیت کم ممکن است به فروش برسند. از همین رو برا رسیدن به سود و توسعه بیشتر، باید به بازاریابی و قیمت توجه بیشتری شود. این نکته بسیار حائز اهمیت است چون در این صنعت، بازاریابی و حفظ مشتریان بسیار مهم است.

نکات مهم در هنگام استفاده از رنگ کوره ای

 • قبل از استفاده رنگ پودری بهتر است سطح مورد نظر را تمیز کنید.
 • قبل از رنگ آمیزی، برای چسبندگی بیشتر سطح، سه مرحله پاک کردن چربی، زنگ زدایی و فسفاته کاری را انجام دهید.
 • اگر در زمینه رنگ های کوره ای تجربه خاصی ندارید، بهتر است با متخصصان و کسانی که تجربه کافی در این امور دارند مشورت بگیرید.
 • قبل از رنگ آمیزی حواستان باشد سطح را صاف کنید.

و اما دانستنی های لازم درباره مزایا و معایب رنگ کوره ای

رنگ های کوره ای به صورت پودری و مایع در بازار عرضه می شوند که به دلیل ویژگی های مناسبی که دارند در صنایعی همچون مبلمان سازی، صنایع فلزات و اتومبیل سازی استفاده می شود، به طور مثال در صنایع خودرو، رنگ کوره ای را بر بدنه رنگی و خام پخش کرده تا ظاهری یک دست و باکیفیت بدست آید. از مزایا و معایب رنگ کوره ای می توان به ارزان و به صرفه بودن آن اشاره کرد اما به نسبت هزینه، تجهیزات نسبتا زیادی دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت پرشین یدک، یکی از مجموعه های فعال و با تجربه در زمینه رنگ کردن بخش های آسیب دیده خودرو و کارهای جانبی دیگر مراجعه کنید.

سوالات متداول

مهم ترین مزیت رنگ کوره ای پودری چیست؟

از میان مزایا و معایب رنگ کوره ای پودری، مهم ترین ویژگی مثبت این نوع رنگ را می توان کیفیت بالا، چسبندگی قوی و ضد آب بودن عنوان کرد.

مزایا و معایب رنگ کوره ای مایع چیست؟

از مزیت های رنگ کوره ای مایع می توان به قیمت به صرفه، خشک شدن سریع اشاره کرد و اصلی ترین عیب این نوع رنگ، وجود نمونه های بی کیفیت با قیمت بسیار پایین در بازار است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *