دسته بندی نشده

نشانه های تعویض لاستیک خودرو چیست؟

نشانه های تعویض لاستیک خودرو چیست؟

آیا با نشانه های تعویض لاستیک خودرو آشنا هستید؟ یا اصلا می دانید طول عمر لاستیک های خودروتان چقدر است؟ به موقع تعویض کردن لاستیک خودرو یکی از اقدامات مهم و حیاتی است که خیلی ها به آن کم توجه اند. اگر بهترین لاستیک را برای ماشین خود انتخاب کنید باز هم زمانی می رسد که لاستیک ها فرسوده می شود و ایمنی خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه به اهمیت سلامتی لاستیک‌ها و نشانه های زمان تعویض آن می پردازیم.

نشانه های به خطر افتادن سلامتی لاستیک

نشانه های به خطر افتادن سلامتی لاستیک

لاستیک ها وظیفه بسیار مهمی هنگام طی کردن مسافت ایفا می کنند و تمام فشار خودرو به لاستیک ها وارد می شود. اما کمتر کسی به آن ها توجه می‌کند. در صورت فرسوده بودن لاستیک احتمال بروز خطرات بسیاری وجود دارد و حتی ممکن است یک خودرو سالم را منجر به حوادثی جبران ناپذیر کند. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار با نشانه های زمان تعویض لاستیک آشنا شوید:

مشاهده بیش از دو شاخص نواری لاستیک

برخی لاستیک ها دارای نواری هستند که در ابتدا تشخیص آنها بسیار سخت است. اما به مرور زمان با فرسوده شدن لاستیک نمایان می شود. برای دیدن این نوار ابتدا لاستیک خود را تعویض کنید و در صورت مشاهده بیش از دو نوار به رسیدن زمان تعویض پی ببرید.

لرزش خودرو و احساس دلهره حین رانندگی

عوامل مختلفی باعث لرزش خودرو می شود که یکی از آن ها، فرسوده شدن لاستیک هاست. دیگر دلایل مانند بالانس نبودن چرخ ها، ضعف کمک فنر و صاف نبودن آسفالت جاده همگی روی لرزش تاثیرگذارند. اما اگر روی لاستیک نشانه های فرورفتگی یا برآمدگی مشاهده کردید، دلیل لرزش خودرو را فرسوده بودن لاستیک بدانید.

ترک های ریز و درشت

وجود ترک های ریز و درشت روی سطح لاستیک نشانه ای از تمام شدن عمر مفید است. همچنین اگر بعد از باد کردن لاستیک ها خیلی سریع بادشان فروکش می شود، لاستیک های ماشینتان فرسوده شده است و در نهایت در صورت عدم تعویض منفجر می شود.

ساییدگی عاج، تست سکه ای

آیا عاج های روی لاستیک را مشاهده کرده‌اید؟ این قسمت از لاستیک باعث افزایش چسبندگی و پیشگیری از پدیده آکواپلنینگ می شود. عمق عاج لاستیک باید از ۱.۶ میلیمتر کمتر نباشد و صورت ساییدگی عاج ها زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است.

در صورتی که مداوم روی جاده های خیس و صاف رانندگی می کنید، توصیه می شود سالاته دو بار عمق عاج های لاستیک را اندازه گیری کنید. برای این کار می‌توانید یک گیج عاج لاستیک تهیه کنید. اما یک روش قدیمی هم برای اندازه‌گیری وجود دارد که با کمک یک سکه و قرار دادن آن در میان درزهای لاستیک به راحتی عاج را اندازه گیری کنید. در صورت کمتر بودن عمق آج از زه برجسته لبه سکه زمان تعویض لاستیک  است.

تاول یا برآمدگی، احتمال زیاد ترکیدگی لاستیک

یکی دیگر از نشانه های فرسوده شدن لاستیک وجود تاول و برآمدگی روی دیواره کناری لاستیک است. در صورت مشاهده این علامت احتمال ترکیدگی لاستیک بسیار زیاد است و باید خیلی سریع اقدام به تعویض آن کنید.

دلیل اصلی خرابی لاستیک ها و پیشگیری از آنها

دلیل اصلی خرابی لاستیک ها و پیشگیری از آنها

لاستیک ها تحت تاثیر دو شرایط متفاوت فرسوده می شوند. شرایطی که کاملاً تحت کنترل شما هستند و شرایطی که خارج از از دسترس شما قرار دارند و نمی توانید از آنها پیشگیری کنید.

در ادامه به عواملی که تحت کنترل شما هستند می پردازیم تا در افزایش طول عمر لاستیک های خودروتان کوشا باشید:

عدم تنظیم باد لاستیک ها

در صورت عدم تنظیم باد لاستیک ها و هم سطح نبودن آنها باعث  تخریب سطح لاستیک می شود و شاهد فرسوده شدن ناهمگون سطح لاستیک ها خواهید بود.

بار بیش از حد

وجود بار اضافه داخل ماشین فشار بیش از اندازه و لاستیک ها وارد می کند.

تنظیمات غلط خودرو

مانند استفاده از رینگ و لاستیک هایی با اندازه متفاوت، باد کردن بیش از حد لاستیک ها، استفاده از لاستیک های متفاوت.

تردد مداوم در جاده های نامناسب

تردد در جاده های نامناسب به شدت روی سلامتی لاستیک اثر گذار است. پس سعی کنید هنگام ورود به چنین جاده هایی با سرعت کم و دقت بیشتری رانندگی کنید تا فشار کمتری روی لاستیک وارد شود.

تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی مانند بارش باران و برف و یخ زدگی و بالا بودن دمای بیش از حد هوا باعث کاهش طول عمر لاستیک ها می شود.

ترمز نابهنگام در سرعت بال

ترمز در سرعت های بالا باعث افزایش دما و خارج شدن باد لاستیک ها می شود.

5 راه کار در حفظ سلامتی لاستیک

5 راه کار در حفظ سلامتی لاستیک

در ادامه با چند روش برای به تعویق انداختن زمان تعویض لاستیک های خودرو آشنا می شوید:

توجه به ضخامت رویه لاستیک

اصلی ترین عامل تاثیرگذار روی زمان تعویض لاستیک خودرو ضخامت رویه لاستیک است. همانطور که متوجه شدید وجود برجستگی ها و از بین رفتن عاج رویه لاستیک نشانه زمان تعویض خودرو است. پس سعی کنید همیشه ضخامت رویه را بررسی کنید و از هرگونه آسیب جزئی به سطح و لبه های لاستیک یا وجود سنگ ریزه، میخ، قطعات فلزی درون لاستیک پیشگیری کنید.

همچنین خوب است هر چند وقت یکبار برای تشخیص ضخامت رویه لاستیک به متخصصین تعمیرکار خودرو مراجعه کنید با کمک دستگاه سنجش و دقت بالا اندازه گیری های لازم انجام شود.

محاسبه عمر لاستیک خودرو

به عقیده متخصصین بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو پنج سال پس از تولید است. چراکه رطوبت و روغن های موجود درون لاستیک بعد از ۵ سال کاملا از بین می‌رود و لاستیک خاصیت کشسانی و مقاومت خود را از دست می دهد. سال تولید لاستیک روی قسمت کناری لاستیک ها حک شده است که دو عدد سمت راست سال تولید و دو عدد سمت چپ هفته تولید را نشان می دهد.

تنظیم باد لاستیک، موثرترین راهکار

از دیگر نشانه های تعویض لاستیک می توان به باد لاستیک اشاره کرد. چرا که این راهکار یکی از موثرترین راه ها برای افزایش طول عمر لاستیک است و در صورت کم یا زیاد بودن باد لاستیک ها، سرعت فرسایش افزایش پیدا می‌کند و مصرف سوخت خود را بالا می رود.

پیشنهاد ما این است بعد از هر بار سوختگیری باد لاستیک ها را بررسی کنید. در غیر این صورت حداقل ماهی یک بار باد لاستیک ها باید چک شود. همچنین دقت داشته باشید هنگام تغییر دمای هوا، فشار باد لاستیک ها هم تغییر می کند.

جابجایی لاستیک ها به صورت دوره ای

هر کدام از لاستیک ها با توجه به موقعیت مکانی به صورت کاملاً متفاوت فرسوده می شوند. برای همگون کردن فرسایش تمام لاستیک ها بهتر است هر چند وقت یک بار جای آنها را با یکدیگر تعویض کنیم و این کار را به صورت دوره انجام دهید.  بر اساس مشاهدات لاستیک های جلو محور جلو و لاستیک های عقب محور عقب بیشتر دچار فرسودگی می شود و بهترین روش برای تعویض جابجا کردن دو لاستیک جلو با دو لاستیک عقب است.

بررسی تراز بودن چرخ‌ها هر ۵ هزار کیلومتر یکبار

بررسی تراز بودن چرخ‌ها هر ۵ هزار کیلومتر یکبار

یکی دیگر از راهکارهای به تعویق انداختن زمان تعویض لاستیک ها بررسی هم تراز بودن چرخ ها است. این کار بهتر است بعد از طی شدن هر ۵ هزار کیلومتر انجام شود. از نظر خیلی ها انجام این کار لازم نیست. اما تاثیر بسیار زیادی بر همگون شدن فرسایش لاستیک ها دارد.

تراز کردن چرخ ها در سه مرحله خلاصه می شود: تنظیم زاویه عمودی چرخ ها، تنظیم زاویه افقی و تنظیم زاویه چرخ ها با محور فرمان.

نتیجه گیری

تشخیص زمان تعویض لاستیک ها بسیار ساده است. از طرفی هم، با در نظر گرفتن چند راهکار ساده به راحتی می توانید  طول عمر لاستیک خودرو را افزایش دهید. با رعایت این دو نکته شاهد عملکرد بهتر و حس اطمینان هنگام‌ رانندگی خواهید بود. این مقاله توسط سایت لوازم یدکی پرشین یدک تهیه شده و شما می توانید نظرات خود را با دیگران در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.